reklama

Ako poraziť úplatkárstvo a korupciu

Druhý májový týždeň sa Schengenský priestor začal výrazne otriasať kvôli nespokojnosti členských štátov s prenikaním utečencov zo Severnej Afriky cez územie Talianska do EÚ, Dánsko ako prvé obnovilo kontroly na jeho hraniciach. Španielsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 5,1. Republikán Newt Gingrich ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta USA cez Twitter, v naivnej predstave, že si tak nakloní mladých voličov. Facebook priznal, že si najal špecializovanú spoločnosť na PR, aby o Google rozširovala negatívne správy. Singapurská vládnuca strana - Strana ľudovej akcie vyhrala opäť parlamentné voľby, ale iba so 60 % hlasov, v dôsledku čoho sa premiér ospravedlnil a sľúbil nápravu v politike. Americkí vedci odhadujú, že v Demokratickej republike Kongo, je v priemere každú hodinu znásilnených 48 žien a dievčat. Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn bol zatknutý a obvinený Američanmi z pokusu o znásilnenie, je otázne, či je jeho kandidatúra na prezidenta Francúzska v troskách. V tejto týždňovke prinášam zaujímavé myšlienky na tému ako poraziť úplatkárstvo a korupciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Každý jeden zo štyroch ľudí na tejto planéte zaplatil úplatok v minulom roku. Úplatkárstvo údajne stojí svet 1 bilión dolárov ročne. OSN hovorí, že napr. úplatky tvoria jednu štvrtinu ročného HDP Afganistanu. Takže ma celkom zaujalo, keď som sa dočítal o inovatívnom nápade ako sa vysporiadať s korupciou práve z Indie, ktorá je ňou výrazne zasiahnutá. Hlavný ekonomický poradca Indie, ekonóm Kaushik Basu, zverejnil svoje zaujímavé myšlienky na webe, kde vysvetľuje dôvody pre legalizáciu určitých typov úplatkov. Korupcia je obrovský a stále rastúci problém v Indii. Viac ako polovica všetkých Indov tvrdí, že musela v minulom roku zaplatiť úplatok. Mnohé z týchto úplatkov tvoria tzv. "obťažujúce úplatky" ako ich Basu nazýva, čo sú vlastne ilegálne platby na získanie základných služieb, ako je príplatok 100 rupií na získanie vodičského preukazu alebo rutinné povolenia.

Ide práve o tie druhy úplatkov, kvôli ktorým chce Basu zmeniť zákon. Podľa súčasného indického práva, ako poskytovateľ úplatku tak aj príjemca úplatku, obaja sú vinní. Ak sú prichytení, obom je uložená pokuta v rovnakej hodnote, napr. 100 rupií. Takže štát dostane 200 rupií celkovo. Basu má radikálny návrh a to uložiť peňažný trest len príjemcovi úplatku, teda štátnemu úradníkovi v hodnote 200 rupií. Osoba, ktorá dáva úplatok, nech je bez trestu. Veď vláda vyzbiera identické sumy pokút, ale ten, kto musel zaplatiť úplatok nie je potrestaný. Namiesto toho, dostane peniaze z úplatku späť.

Takže ako daná myšlienka znižuje korupciu? No, Kaushik Basu a jeho simulácia v podobe teórie hier naznačujú, že podplácanie sa všeobecne zníži, pretože ľudia, ktorí sú požiadaní o úplatok môžu zaplatiť peniaze, a potom sa môžu ešte ísť kľudne sťažovať bez obáv, že budú trestne stíhaní. A skorumpovaný úradník, ktorý berie úplatok, bude vedieť, že ak bude brať peniaze, bude čeliť dvojitému trestu. Je to fascinujúca myšlienka. V Indii sa kvôli nej spustila vlna kritiky na Kaushika Basu, ale kritikom chýba pointa. India potrebuje kreatívne myslenie na vyliečenie ľudí z chorej korupcie, ktorá sa neustále rozširuje a to nielen v Indii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Pozrite sa na index korupcie vo svete zostavovaný Transparency International, viete ktorá krajina má najnižšiu korupciu? Singapur. Asi pred polstoročím, táto malá krajina získala svoju nezávislosť, a aj vďaka rýchlemu rastu v nej prekvitala pre tretí svet obvyklá úplatkárska kultúra. Lee Kuan Yew to zmenil. On rozhodol, že vládni úradníci budú mať rovnaké platy ako ľudia pracujúci v súkromnom sektore. Týmto zničil motiváciu pre korupciu u úradníkov. Riešenie Singapuru je nákladné, najmä pre veľké krajiny s veľkou byrokraciou, ale to je pravdepodobne stále málo oproti tomu, koľko stojí korupcia väčšinu ekonomík.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Korupcia alebo úplatkárstvo nie sú vrodenými kultúrnymi kvalitami. Singapur ukazuje, že kultúry sa môžu zmeniť. Štúdie ukazujú, že tieto zločiny sú kvôli zotrvačnosti. Ak to všetci robia, potom je tu motivácia k prijímaniu a ponúkaniu úplatkov taktiež. Ale ako sa dostať ku kritickej mase, kde s tým ľudia prestanú? Inteligentná vládna politika a dobré vedenie od súkromného a verejného sektora môže pomôcť.

Je to možné. Toto je rok zmien, po všetkom čo sa už stihlo udiať a ešte sa udeje. A pamätajte, veľa populárneho hnevu proti vládam v arabskom svete v tomto roku bolo podporeného v tom zmysle, že boli úplne mimo v ich represiách a skorumpovanosti. Takže sa pokúšajme o viac nápadov, ako je ten od Kaushika Basu v Indii, aj u nás na Slovensku. Stojí to za to.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu