reklama

Prečo lotérie nie sú ničím iným ako ďalšou daňou pre chudobných?

Podali ste si loto? Či holdujete iným lotériám? Veď kto odolá pokušeniu a aspoň raz za život si nepodá tiket so svojimi „osudovými" číslami? Priznávam sa, aj ja sám som občas podľahol. Veď predsa, my ľudia, nie sme racionálne uvažujúce bytosti, ale ako podľa najnovších štúdií vieme, vo veľkej miere sa rozhodujeme na základe emócií. A emočná sila rekordných jackpotov spočíva v našej hlúposti. V tomto príspevku sa budem snažiť apelovať na racionálnosť v každom z nás. Prinášam zaujímavé štatistiky či výsledky štúdií v oblasti lotérií, ktoré mapujú situáciu v USA, ale závery sú zovšeobecniteľné a použiteľné globálne a teda aj u nás v Európe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Pred pár dňami padol v USA rekordný jackpot vo výške 640 miliónov dolárov, ktorému predchádzala ako obvykle masová hystéria (veď si spomeňme ešte ako aj my Slováci chodíme do okolitých štátov na podobné akcie). Pravdepodobnosť výhry bola vraj jedna ku 176 miliónom. Pri tom hlavnú výhru si rozdelili traja stávkujúci. Čo tie ostatné milióny účastníkov? Okrem sklamania sa pripravili o nezanedbateľné peniaze a ešte k tomu aj dopriali štátu nemalé finančné prostriedky. Lenže dôsledky sú žiaľ oveľa horšie. Ako hovorí hlavný trhový stratég Nicholas Colas zo skupiny ConvergEx: „Lotérie v podstate lákajú a podporujú jednotlivcov s nízkymi príjmami, aby sa dostali do cyklu, ktorý im priamo bráni v zlepšení ich finančnej situácie a využívajú tak ich túžbu vymaniť sa z chudoby."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa na zopár čísel. V USA sa za rok 2010 predali lotériové lístky v hodnote 59 miliárd dolárov. Dospelí Američania vynaložili teda v priemere 251 dolárov na lotériové lístky alebo 191 dolárov na osobu odhliadnuc od veku. S návratnosťou 53 centov na dolár, priemerná osoba zahodila 118 dolárov na neúspešné stávky, čo nie je možné považovať za skvelú investíciu. Ľudia proste preceňujú svoje šance na výhru. Prečo? Pretože máme tendenciu posudzovať pravdepodobnosť udiania sa udalosti, podľa toho ako často počujeme o tom, že sa deje. Tomuto sa hovorí odborne prosím pekne heuristika dostupnosti (Availability Heuristic), čo v praxi znamená, že čím viac počujeme o výhercoch v tlači, o to menej nepravdepodobné sa nám zdá konanie ďalšej veľkej výhry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Ako som už vyššie spomínal, nízkopríjmové skupiny vynaložia oveľa väčší podiel z ich ročných príjmov na lotérie ako vyššie príjmové skupiny. Vzhľadom k tomu, že lotérie sú štátom vlastnené, to efektívne znamená, že menej bohatí zaplatia viac na daniach, i keď z vlastnej vôle, čo si široká verejnosť akosi neuvedomuje. Je šokujúce, že domácnosť v USA, ktorá zarobí menej ako 13 000 dolárov za rok (chudobná vrstva), vynaloží až 9 % (645 dolárov) zo svojich príjmov na lotérie. Toto je naozaj choré a nedáva to zmysel, lebo chudobní ľudia by mali byť najmenej ochotní prísť o ich ťažko zarobené peniaze v hrách s tak mizernou pravdepodobnosťou výhry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je zaujímavé, že aj samotná výhra v lotérii nezaručuje finančný úspech. Viac ako 5 % výhercov lotérií vyhlási bankrot do piatich rokov od prevzatia jackpotu. V časoch krízy štáty a ich verejné rozpočty nepochybne potrebujú peniaze a lotérie sa napr. v USA činia. Napr. štáty v USA majú v priemere až 11 % z ich celkových príjmov z lotérií. V dvoch štátoch (West Virginia a Michigan) toto číslo dosahuje až rekordných 36 %.

Tak si to zhrňme. Je to kruté, ale štát vlastne nepriamo podporuje, aby ľudia žili v začarovanom kruhu chudoby. Mali by byť ale lotérie zakázané? Určite nie. Ľudia majú právo na svoje vlastné rozhodnutia a nikto im nesmie diktovať, čo majú robiť. Aj keď sú tieto rozhodnutia zlé. To je sloboda. Pomôcť môže len určitá forma osvety, ale ako som spomenul vyššie, to je veľmi ťažké keďže sme emocionálne bytosti. Snívať o rekordných výhrach a dostať sa vďaka nim k vrcholnému 1 % je ilúzia, pekelne drahá a nebezpečná. Keďže pravdepodobnosť, že vyhráte jackpot práve Vy, prakticky neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroje:

http://www.zerohedge.com/news/why-mega-millions-jackpot-nothing-another-tax-americas-poor

http://www.dailyfinance.com/2010/05/31/poor-people-spend-9-of-income-on-lottery-tickets-heres-why/

http://consumerist.com/2010/05/poor-people-spend-9-of-income-on-lottery-tickets.html

http://scienceblogs.com/cortex/2010/05/lotteries_2.php

Bonus: Zmeškané týždňovky, keďže som sa na viac ako mesiac odmlčal.

7. týždeň: Nemecký prezident Christian Wulff vydržal vo funkcii len 19 mesiacov a odstúpil kvôli nepríjemnej kauze.

8. týždeň: Bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan sa stal vyslancom OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu.

9. týždeň: Srbsko získalo po zasadnutí Rady ministrov zahraničných vecí Európskej únie oficiálne štatút kandidáta, s ktorým sa začnú rokovania o členstve.

10. týždeň: Vladimír Putin sa vyhlásil za víťaza ruských prezidentských volieb so ziskom takmer 60 percent hlasov.

11. týždeň: Americký vojak svojvoľne zastrelil v Afganistane 16 Afgancov vrátane 9 detí, kvôli čomu do krajiny priletel aj minister obrany Leon Panetta.

12. týždeň: George Clooney bol zatknutý, keď protestoval pri sudánskej ambasáde v USA, kde chcel upozorniť na politiku Sudánu voči vlastným kresťanom, ktorá ich pripravila o občianstvo.

13. týždeň: Pápež navštívil Mexiko a Kubu, kde sa stretol s Raulom a Fidelom Castrom a ocenil tak niektoré politické zmeny vrátane postavenia cirkvi a vyzval na pokračovanie v zmenách. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu