reklama

Otázky viery

Vieme, že na svete existuje značné množstvo rozličných náboženstiev, ktoré majú buď do istej miery podobné alebo úplne odlišné vlastnosti, paradigmy či dokonca dogmy. Ja ako kresťan, konkrétnejšie katolík, nezatracujem ostatné vierovyznania, ale snažím sa hľadať spoločné znaky, ktoré v mnohom prinášajú zaujímavé poznanie o iných kultúrach. Iste, veľakrát sa človek dozvie aj veci z ktorých mu je na smiech, alebo pocíti pohŕdanie či nepochopenie, ale to platí aj o druhej strane keď sa pozerá napr. na naše západné kresťanstvo. V tejto úvahe by som sa rád zaoberal pre mnohých triviálnymi, mňa odjakživa trápiacimi otázkami. Podľa mňa sú to elementárne otázky, veľa ľudí ich možno k prežívaniu svojej viery naplno nepotrebuje, ale neverím, že ho niekde v hĺbke duše netrápia. Ďalšia dôležitá poznámka je tá, že zodpovedať ich s úplnou istotou nevie nikto, lebo by išlo o maximálne dohady. Ale poďme k veci, veď som ešte ani nezačal a už je to celé nejaké tajomné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (154)

Keď odhliadneme od ateistov, tak väčšina obyvateľov našej planéty verí v nejakú vyššiu nadprirodzenú bytosť, ktorá stojí za všetkým životom, stvorením, atď. Pre túto úvahu, ktorá sa zameriava na katolícke videnie sveta, je touto bytosťou Boh. Pri riadnom zovšeobecnení prihliadnuc na ostatné popredné náboženstvá hovorme radšej o vyššej inštancii. Keď sa zamýšľame nad počiatkom resp. vznikom života Biblia uvádza, že Boh stvoril svet sám, on jediný. Iných bohov niet. Z neho je všetok život. On stvoril človeka na obraz boží. Nejde o citácie, ale o jednoznačné tvrdenia. Konečne sa dostávame k elementárnej bolestnej otázke a tou je otázka dobra a zla. Podľa danej tézy je aj dobro aj zlo od Boha. Ako vieme zo Starého zákona, vie Boh odmeňovať a vie aj trestať. Čiže vie zoslať zlo na Zem.

Pre mňa je toto tvrdenie bolestné, keďže viera hovorí odjakživa o láske k blížnemu, odpúšťaní. Zaráža ma, možno neprávom, ale Biblia nepriamo tvrdí, že zlo od Boha (teda ktoré má moc zosielať na ľudí), sa nedá porovnávať s dedičným hriechom, ktorý je v každom z nás. Za to si môžeme my. I keď pri myšlienke, že Boh je všemohúci, všetko vie, a nezabránil tomu čo sa odohralo v rajskej záhrade, sa vynárajú určité pochybnosti. Logicky musel vedieť o všetkom čo sa má stať. Ale on tomu nezabránil, preto lebo nemal čomu, rozprávky o tom, akí sme boli dobrí pred ochutnaním zakázaného jablka sú len trikom. Boh od začiatku vedel, že dal život stvoreniam, v ktorých zápasí dobro so zlom, lebo v ňom prebieha rovnaký boj. Preto je zaujímavé, keby sme začali uvažovať o inej alternatíve.

Večný zápas dobra a zla, poriadku a chaosu, rovnováhy a nesúladu. Ktoré sú obsiahnuté v danej nadprirodzenej bytosti Boha alebo proste tieto sily dostali určité zastrešujúce, pre ľudské chápanie, jednoduchšie ponímanie, ktoré je aplikovateľné na všetky náboženstvá. Viem, znie to ako fantasy, ale takéto chápanie Boha je pre mňa prijateľnejšie, bezbolestnejšie, lebo myšlienka, že nie je sám kto rozhoduje, ale zvádza boj s druhou stranou, je pozitívnejšia. Chcem veriť v Boha, ako čisté dobro, ako hlása Nový zákon. Ale pri silnej neistote zo Starého zákona, človek ľahko prekĺzne k idealizmu. Ak pokračujeme ďalej v kresťanskom ponímaní, Boh stvoril ešte pred človekom anjelov, ktorí sú rozdelení do rozličných tried podľa ich sily. Ako vieme, povstali proti nemu tzv. padlí anjeli, stotožňovaní so zlom. Ako vieme, týmito nás už odmalička strašia rodičia, či starí rodičia, aby sme poslúchali. Ale nedá mi zase sa nezamyslieť , ak je Boh všemohúci prečo niečo také dopustil, má snáď nejaký vyšší nám skrytý cieľ v ich tolerovaní? Nebolo by zase prirodzenejšie, a teda jednoduchšie keby boli Boh a Lucifer nepriatelia od počiatku? Ale podľa Biblie to tak nie je.

Nechcem byť už úplný idealista. Ale myšlienka, že naša hriešnosť nemá nič spoločné s Bohom, že ju vôbec, ani v najmenšej miere nemáme nejakým štýlom od neho, tak nám chýba kritické uvažovanie. Keď veríme, že nás Boh stvoril, tak nemôžeme veriť, že náš tzv. software bol naprogramovaný nikým. Preto by som sa na hriešnosť nepozeral ako na niečo zapríčinené len ľudským faktorom. Možno všetko čo tu píšem, miešam, je v mnohom smiešne. Nepochybujem o tom. Chcel som len ukázať, aké ťažké je bezpodmienečne veriť s takýmito neistotami. Možno je celé moralizovanie ohľadom dobra a zla úplne nepodstatné. Pri obmedzenosti nášho ľudského chápania v kontraste k neobmedzenému, nekonečnému, transcendentnému Božskému videniu, majú tieto morálne otázky asi neveľký význam. Ale neverím, že sú zbytočné.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu