Čo spôsobuje blasfémia v Pakistane

Autor: Tibor Švarda | 11.1.2011 o 0:49 | (upravené 11.1.2011 o 0:56) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1046x

Prvý týždeň v novom roku začal smutnou správou pre Pakistan. Salmana Tasíra, guvernéra najľudnatejšej a najbohatšej pakistanskej provincie Pandžáb, v utorok 4. januára v Islamabade zastrelil člen jeho telesnej stráže. Tento akt, nám o súčasnom Pakistane a o jeho smerovaní, povedal viac, než sa javí na prvý pohľad.  

 

Motívom pre zavraždenie pokrokového guvernéra boli jeho kritické vyjadrenia na margo štátneho zákona o blasfémii (bohorúhaní). Viedol osamelú, ale nebojácnu kampaň proti tomuto nebezpečnému zákonu a bol podlo zabitý od chrbta za bieleho dňa pred známym nákupným strediskom. Vrah vyjadril úprimnú hrdosť za svoj skutok, keďže zabil bohorúhača. Daný nepekný prívlastok totiž patrí nielen vykonávateľom bohorúhačstva - urážka islamu, ale aj osobám, ktoré sa snažia zákon zrušiť ako nebohý guvernér. Pritom keď si zoberieme za akých okolností daný zákon vznikol, je zvrátené, že sa bez rizika straty života, nedá s jeho zrušením nič urobiť. Daný zákon má svoje korene už v koloniálnych časoch, ale trest smrti za urážku islamu bol zavedený počas vojenskej vlády generála Muhammada Zijáula Haka v 80. rokoch. Tento diktátor, ktorý sa dostal k moci po prevrate v roku 1977, uzákonil shariu, založil množstvo náboženských škôl, ktoré neskôr vyprodukovali extrémizmus, ktorý v súčasnosti ničí krajinu, nehovoriac o povyšovaní fundamentalistov za jeho éry do najvyšších funkcií. Zákon o blasfémii zhoršuje už aj tak vyostrenú situáciu rastúcou náboženskou netoleranciou. Doposiaľ údajne nebol nikto popravený v dôsledku daného zákona, ale aktívni fundamentalisti stihli zavraždiť už 32 ľudí obvinených z bohorúhačstva. Nebudem radšej spomínať sektárske násilie aké sa aj v Pakistane spustilo voči kresťanom, ktorí údajne znesvätili Korán. Kvôli tomuto zákonu bola na trest smrti odsúdená aj kresťanka Asia Bibi, za ktorej oslobodenie sa prihovoril aj samotný pápež. Situácia v krajine sa nezlepšuje. K zabitiu Tasíra došlo v čase politickej krízy spôsobenej odchodom jednej z koaličných strán z vlády. Aj preto Pakistanská ľudová strana nedávno pod nátlakom islamistických strán povedala, že sa nebude usilovať o zmenu zákona. Táto smrť je len signálom, že vzdelaní, umiernení a moderní ľudia, budú viac ticho ohľadom danej témy, alebo opustia krajinu. Ak sa v blízkej budúcnosti politické elity nerozhodnú konať, krajina bude naďalej upadať a stane sa čoraz otáznejším partnerom pre Západný svet. Ako sa hovorí, aby zlo vyhralo, stačí ak dobrí ľudia budú sedieť so založenými rukami. Príklad Salmana Tasíra ukazuje, akú cenu možno zaplatia tí, čo niečo urobia.

orban.jpg

Keďže k mojej týždňovke patria vždy tri udalosti, ešte v skratke spomeniem ďalšie dve dôležité informácie. Maďarsko prevzalo predsedníctvo Európskej únie, ktoré potrvá do júna. Máme sa na čo tešiť, keďže už teraz behá eurokratom mráz po chrbte, čo všetko stihne Viktor Orbán povystrájať v nasledujúcich šiestich mesiacoch, ak zostane verný svojim „vizionárskym" nápadom na ktorých si zgustli snáď všetci slobodomyseľní ekonómovia sveta. A trošku z ekonomiky. Pamätáte sa ešte na rekordne vysoké ceny potravín na svetových trhoch, ktoré dosiahli svoj vrchol v júni 2008? Podľa FAO index pozostávajúci z 55 komodít dosiahol nový vrchol v decembri. Dôvodom sú rastúce ceny pšenice, iných obilnín, ale výrazne aj cukru. Vynárajú sa obavy, že ceny budú naďalej rásť aj v dôsledku rôznych prírodných katastrof vo svete. Prirátajme si k tomu obavy z rastúcich mier inflácie a rasty svetových ekonomík v nasledujúcich rokoch možno nebudú také vysoké, ako ekonómovia očakávajú.

faofoodpriceindices.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.


Už ste čítali?