Čína odoláva tlakom Američanov

Autor: Tibor Švarda | 24.1.2011 o 1:33 | (upravené 24.1.2011 o 9:49) Karma článku: 3,46 | Prečítané:  666x

Tretí januárový týždeň zatienila aspoň na chvíľku všetok ruch vo svete jedna kľúčová udalosť, ktorej, nedá mi inak, sa budem detailnejšie venovať. Okrem toho stojí aspoň za krátku zmienku, že nepokoje z Tuniska inšpirovali Alžírčanov k podobným činom, pričom je obava, že celá oblasť Maghrebu má vysoký potenciál rozširovania daných nepokojov. Brazíliu zasiahli rekordné záplavy a zosuvy pôdy, izraelský minister obrany Ehud Barak zakladá novú politickú stranu, Írsko rozpúšťalo parlament a očakáva voľby v marci, na Haiti sa vrátil ex diktátor Jean-Claude Duvalier a Nemci chcú harmonizáciu sociálnej a fiškálnej politiky od štátov eurozóny za rozšírenie eurovalu.

 

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao pricestoval v utorok 18. januára do USA na štvordňovú návštevu, ktorej cieľom bolo posilniť najmä vzťahy medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Návšteva sa spájala s najvyššími diplomatickými poctami, ktoré mali vyjadrovať kľúčovú dôležitosť čínsko-amerických vzťahov. Vývoj daných vzťahov bude mať totiž výrazný vplyv na dianie v 21. storočí, aj preto sa pohľad celého sveta upieral minulý týždeň viac ako inokedy na Washington.

 

Pocity z daného summitu sú zmiešané, i keď administratíva Baracka Obamu komunikuje jednoznačne pozitívny pocit z dobre vykonanej práce. Čo je možné pokladať za pozitíva? Samozrejme, že podporu vzájomného obchodu a investícií. Čína totiž nakúpi americký tovar a služby za 45 miliárd dolárov a pomôže americkým firmám dostať sa k čínskym vládnym zákazkám. Čínsky prezident by sa asi najviac potešil, ak by USA zmiernili svoju kontrolu exportu technológií, po ktorých Čína tak veľmi túži, lebo už ju nebaví byť svetovou továrňou, ale chcela by sa postupne zmeniť na technologickú veľmoc. Čas ukáže, ako budú Američania v danej oblasti uvažovať, zatiaľ je to pre nich stále tromf, ktorý si nechávajú na horšie časy. Taktiež treba uznať, že silná pozícia USA v otázke ľudských práv bola vhodne sformulovaná, keďže Chu Ťin-tchao aspoň priznal, že jeho krajina má v tomto ohľade toho ešte veľa urobiť.

 

The Daily Show With Jon Stewart Mon - Thurs 11p / 10c
The Socialist Network
www.thedailyshow.com
Daily Show Full Episodes Political Humor & Satire Blog</a> The Daily Show on Facebook

 

Američanom sa viac z čínskeho prezidenta nepodarilo vydolovať. Chu Ťin-tchao im totiž viac než jasne ukázal hranice, ktoré Čína neprekročí. Washington totiž neuspel pri požiadavkách o väčšiu transparentnosť vo vojenskej oblasti, pri zvýšenom tlaku na Severnú Kóreu či zhodnotení čínskeho juanu. Kým Barack Obama rozprával o univerzálnych hodnotách, jeho protistrana mu zdôrazňovala dôležitosť vzájomnej úcty.

 

Každý si môže vyhodnotiť summit tak ako chce, čiže môže vidieť pozitíva a negatíva úplne inde. Kým sa počas posledných mesiacov čínsko-americké vzťahy dostali na bod mrazu, myslím, že minulotýždňový summit prišiel celkom v pravý čas, aby sa dané vzťahy mohli odraziť vhodnejším smerom. Číňania ukázali, že sa nebudú za nič ospravedlňovať (ako to má vo zvyku Barack Obama), lebo oni neukazujú známky slabosti a do bodky splnili ich majstrovsky ovládaný pragmatizmus.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.


Už ste čítali?