Aké záujmy má ropný gigant BP v Rusku? Čo z toho majú Rusi?

Autor: Tibor Švarda | 13.2.2011 o 1:30 | (upravené 13.2.2011 o 1:43) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  1143x

Prvý februárový týždeň priniesol mnohé zaujímavé informácie zo svetového diania. V skratke sa patrí spomenúť, že pokračovali nepokoje v Egypte s výraznejším krvavým odtieňom, dokonca bol vyhodený do vzduchu aj jeden plynovod. Mjanmarský diktátor Than Shwe nebude kandidovať na post prezidenta, ale každému je jasné, že on bude naďalej tým, kto bude ťahať za nitky. V Indii konečne zatkli bývalého ministra telekomunikácií za korupčnú aféru gigantických rozmerov. Republikánom sa nepodarilo zrušiť reformu zdravotníctva v Senáte, ako keby si vážne mysleli, že majú šancu. V Kazachstane budú predčasné prezidentské voľby. V Číne sa začala najväčšia svetová vnútroštátna migrácia kvôli oslavám nového roka, ktorý bude v znamení zajaca. Udalosť, ktorú rozoberiem detailnejšie, sa týka nadnárodnej energetickej spoločnosti BP (British Petroleum).  

 

Prvého februára boli zverejnené viac než zaujímavé informácie v súvislosti s britským ropným gigantom BP. Prvýkrát od roku 1992 firma vykázala stratu a to vo výške 4,9 miliardy dolárov za rok 2010. Niet sa ani čomu čudovať, keďže celkové škody za spôsobenie ropnej škvrny v Mexickom zálive sa majú vyšplhať na 40,9 miliardy dolárov. Spoločnosť oznámila novú stratégiu, ktorá ju má urobiť „bezpečnejšou a silnejšou". Toľko motto. Čo sa týka plánov, tak tie sú výrazne ctižiadostivé. BP chce výrazne zvýšiť investície do skúmania nových ložísk, sústrediť sa na rastový potenciál v rozvíjajúcich sa ekonomikách, ale nezabúda aj na racionalizáciu svojich spoločností v priemyselne vyspelých krajinách, čiže plánuje predať dve rafinérie v USA a po zastavení vyplácania dividend svojim akcionárom v minulom roku, by tento proces spoločnosť chcela znovu naštartovať.

Ďalšia správa z prvého februára, ktorú priniesla agentúra Reuters, hovorila o tom ako súd v Londýne zablokoval dohodu ropných firiem BP a Rosnefti o vzájomnej výmene akcií a spoločnom rozvoji ropných ložísk v Arktíde. Reagoval tak na žiadosť ruských oligarchov, ktorí cez svoju spoločnosť AAR (Alfa-Access-Renova) vlastnia polovicu akcií TNK-BP, spoločného podniku s BP. Trošku komplikované na začiatok, ale poďme na to postupne. Ešte v januári oznámila spoločnosť BP nové partnerstvo s ruským štátom kontrolovaným ropným gigantom Rosnefťom v hodnote 16 miliárd dolárov, ktoré obom spoločnostiam umožní pustiť sa do skúmania ropných ložísk v Arktíde. Spoločný podnik pre arktické projekty vytvoria spoločnosti do dvoch rokov po tom, ako sa dohodnú na celkovom financovaní projektu. Rosnefť by v ňom mal kontrolovať 66,67 % a BP 33,33 %.

 

 

Pre BP je to výhodné z dôvodu možnosti preniknutia k ruskému nerastnému bohatstvu a získania 9,5 % podielu v Rosnefti. Pre Rusov tkvie výhoda v zisku 5 % podielu v akciách BP či prístupu k expertíze a technológiám. Háčik sa skrýva v existencii spoločného podniku medzi BP a ruským TNK od roku 2003, za ktorým sa skrývajú ruskí oligarchovia a v minulosti s ním mali BP mnohé problémy. Treba ale poznamenať, že TNK-BP nie je zlý projekt, keďže prispieva až k osmine celkových výnosov BP.

Späť k súdu. AAR podala žiadosť na súd s tým, že kontrakt medzi BP a Rosnefťou porušuje vzájomnú dohodu BP a AAR. Tá stanovuje, že v prípade akýchkoľvek nových veľkých projektov na ruskom území musí BP najskôr získať súhlas AAR. Londýnsky súd skupine oligarchov vyhovel a vydal súdny príkaz na zastavenie procesu výmeny akcií. Nejde ale o žiadne prekvapenie ako pre BP tak pre Rosnefť. Pozorovatelia neočakávajú žiadne výraznejšie komplikácie, keďže ruská vláda má veľký záujem na úspešnom priebehu celého kontraktu.

BP sa zaplietlo do nebezpečnej hry. Súčasný šéf BP Robert Dudley má s pomermi v Rusku nemilé skúsenosti. Je si vedomí, že jedná s ľuďmi, ktorí zničili Yukos, poslali Chodorskovského do väzenia a vytvorili Rosnefť ako náhradu. Rusi sa snažia dostať BP viac do ruského prostredia, aby nad ním mohli mať väčšiu moc. Rosnefť urobí všetko preto, aby využilo vzťahy s BP ako odrazový mostík pre svoje vlastné ciele týkajúce sa transformovania na rešpektovaného globálneho hráča v obchode s ropou. BP ale zúfalo potrebuje začať napĺňať svoje stanovené ciele, aby si mohlo opäť začať budovať svoju pošramotenú povesť. Investícia do Arktídy je dlhodobou záležitosťou, ale pre BP je hľadanie ropy taktiež dlhodobou stratégiou, keďže je stále lukratívnejšou komoditou ako zemný plyn, čo znamená, že potenciálne výnosy im všetky náklady určite vynahradia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?