reklama

Prečo je Čína obviňovaná zo vzniku krízy a súčasných vysokých cien?

Prvý aprílový týždeň bol zase nabitý horúcimi správami, z ktorých bol problém vybrať tie kľúčové. Najväčším headlinom bolo samozrejme požiadanie Portugalska o finančnú pomoc od EÚ ako tretej krajiny v poradí po Grécku a Írsku. Kaddáfího jednotky aj naďalej víťazili nad rebelmi a NATO prevzalo od USA kontrolu nad jednotkami spojencov a Francúzi sa už neangažovali iba v Líbyi, ale aj v Pobreží Slonoviny. Rádioaktívna voda z reaktora vo Fukušime sa dostala do mora. Moskve hrozil ďalší teroristický útok, ktorý sa mal uskutočniť na dvoch rušných uliciach. Michel Martelly, konzervatívec a populárny spevák, vyhral prezidentské voľby na Haiti so 67,6 % získaných hlasov, nastúpi do úradu v máji. Nursultan Nazarbajev bol, ako podľa plánu, znovuzvolený za prezidenta Kazachstanu s 95,5 % hlasov. Čínska vláda zadržiava známeho čínskeho umelca a disidenta Ai Weiwei. V tejto týždňovke sa v krátkosti venujem myšlienke, prečo si mnohí odborníci myslia, že za krízu a súčasné ekonomické pohromy sveta môže Čína.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Český ekonóm Lukáš Kovanda vo svojom príspevku upozornil na najnovšiu štúdiu od ekonómov Reuvena Glicka a Sylvaina Leduca, ktorí sú pracovníkmi Fedu v San Franciscu. Podľa nich za hlavné ekonomické pohromy v súčasnosti resp. aj krízu môže Čína. Lukáš Kovanda pochybuje o danej téze, s čím celkom súhlasím. Skôr ako on, sa prikláňam k myšlienke, že americká centrálna banka sa snaží presunúť zodpovednosť na druhých, keďže potrebuje komunikovať svoju údajnú nevinnosť. Pumpovanie miliárd nových dolárov do finančného systému, je riskantným úkonom, ku ktorému sa Fed dlhodobo uchyľuje a nafukuje tak ceny na surovinových, ale aj napríklad na potravinových trhoch. Nové doláre totiž smerujú najskôr k veľkým investičným bankám a iným finančným inštitúciám, ktoré ich investujú práve na komoditných trhoch. Keď si zoberieme, že všetky komodity sú obchodované v dolároch, tak je logické, že expanzívna monetárna politika Fedu prispieva k zvyšovaniu ich cien. Nehovoriac o bublinách na trhoch aktív, ktoré sa tak podporujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ekonómovia Fedu na svoju obhajobu konštatujú, že za rastom cien komodít je gigantický dopyt Číny po surovinách. Krízu mala vyvolať tiež Čína a ostatné ázijské ekonomiky, kvôli ich prehnanej sporivosti, teda dlhodobým prebytkom bežného účtu platobnej bilancie. Nadbytočné financie totiž tieto ekonomiky investovali späť do USA, kde údajne zaplavili trhy a znížili tak úrokové sadzby. Chudáčik Fed, on nič, on len muzikant. Je jasné, že Čína ma gigantické devízové rezervy v dolároch a má tak dosah na globálnu ekonomiku, ale aj tak to zaváňa alibizmom od predstaviteľov centrálnej banky USA. Za to že Američania sa stali svetovým importérom číslo jeden, dlžníkom číslo jeden, sa budú vyhovárať na tých čo majú prebytkové hospodárenie a nízky verejný dlh? Je logické, že vždy budú ekonomiky, ktoré majú prebytky a schodky platobnej bilancie. Americkí politici, či bankári vo Fede, nechcú urobiť bolestivé zmeny a radšej sa budú vyhovárať na všetkých ostatných. Otázka je dokedy ešte? Už to trvá dlho.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu