Prečo je Čína obviňovaná zo vzniku krízy a súčasných vysokých cien?

Autor: Tibor Švarda | 17.4.2011 o 12:37 | (upravené 18.4.2011 o 0:18) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1433x

Prvý aprílový týždeň bol zase nabitý horúcimi správami, z ktorých bol problém vybrať tie kľúčové. Najväčším headlinom bolo samozrejme požiadanie Portugalska o finančnú pomoc od EÚ ako tretej krajiny v poradí po Grécku a Írsku. Kaddáfího jednotky aj naďalej víťazili nad rebelmi a NATO prevzalo od USA kontrolu nad jednotkami spojencov a Francúzi sa už neangažovali iba v Líbyi, ale aj v Pobreží Slonoviny. Rádioaktívna voda z reaktora vo Fukušime sa dostala do mora. Moskve hrozil ďalší teroristický útok, ktorý sa mal uskutočniť na dvoch rušných uliciach. Michel Martelly, konzervatívec a populárny spevák, vyhral prezidentské voľby na Haiti so 67,6 % získaných hlasov, nastúpi do úradu v máji. Nursultan Nazarbajev bol, ako podľa plánu, znovuzvolený za prezidenta Kazachstanu s 95,5 % hlasov. Čínska vláda zadržiava známeho čínskeho umelca a disidenta Ai Weiwei. V tejto týždňovke sa v krátkosti venujem myšlienke, prečo si mnohí odborníci myslia, že za krízu a súčasné ekonomické pohromy sveta môže Čína.

 

Český ekonóm Lukáš Kovanda vo svojom príspevku upozornil na najnovšiu štúdiu od ekonómov Reuvena Glicka a Sylvaina Leduca, ktorí sú pracovníkmi Fedu v San Franciscu. Podľa nich za hlavné ekonomické pohromy v súčasnosti resp. aj krízu môže Čína. Lukáš Kovanda pochybuje o danej téze, s čím celkom súhlasím. Skôr ako on, sa prikláňam k myšlienke, že americká centrálna banka sa snaží presunúť zodpovednosť na druhých, keďže potrebuje komunikovať svoju údajnú nevinnosť. Pumpovanie miliárd nových dolárov do finančného systému, je riskantným úkonom, ku ktorému sa Fed dlhodobo uchyľuje a nafukuje tak ceny na surovinových, ale aj napríklad na potravinových trhoch. Nové doláre totiž smerujú najskôr k veľkým investičným bankám a iným finančným inštitúciám, ktoré ich investujú práve na komoditných trhoch. Keď si zoberieme, že všetky komodity sú obchodované v dolároch, tak je logické, že expanzívna monetárna politika Fedu prispieva k zvyšovaniu ich cien. Nehovoriac o bublinách na trhoch aktív, ktoré sa tak podporujú.

Ekonómovia Fedu na svoju obhajobu konštatujú, že za rastom cien komodít je gigantický dopyt Číny po surovinách. Krízu mala vyvolať tiež Čína a ostatné ázijské ekonomiky, kvôli ich prehnanej sporivosti, teda dlhodobým prebytkom bežného účtu platobnej bilancie. Nadbytočné financie totiž tieto ekonomiky investovali späť do USA, kde údajne zaplavili trhy a znížili tak úrokové sadzby. Chudáčik Fed, on nič, on len muzikant. Je jasné, že Čína ma gigantické devízové rezervy v dolároch a má tak dosah na globálnu ekonomiku, ale aj tak to zaváňa alibizmom od predstaviteľov centrálnej banky USA. Za to že Američania sa stali svetovým importérom číslo jeden, dlžníkom číslo jeden, sa budú vyhovárať na tých čo majú prebytkové hospodárenie a nízky verejný dlh? Je logické, že vždy budú ekonomiky, ktoré majú prebytky a schodky platobnej bilancie. Americkí politici, či bankári vo Fede, nechcú urobiť bolestivé zmeny a radšej sa budú vyhovárať na všetkých ostatných. Otázka je dokedy ešte? Už to trvá dlho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?