Island môže slúžiť ako čiastočná inšpirácia pre Írsko

Autor: Tibor Švarda | 24.4.2011 o 13:53 | Karma článku: 5,67 | Prečítané:  1651x

Druhý aprílový týždeň sa skončilo rozpočtové provizórium v USA, keďže kongres stihol schváliť federálny rozpočet. Bývalý líder Pobrežia Slonoviny Laurent Gbagbo bol konečne zadržaný a bude čeliť obvineniam. Centrom bieloruského hlavného mesta otriasol výbuch v dôsledku bombového útoku. Poľsko si uctilo prvé výročie tragédie v Katyni. Zákaz nosenia šatiek vo Francúzsku vstúpil do platnosti, čo sa prejavilo na mnohých protestoch, zatknutiach a pokutách. Nepokoje v Líbyi a Sýrii aj naďalej pokračovali a katastrofa vo Fukušime má rovnakú závažnosť ako Černobyľ. V tejto týždňovke sa zamýšľam nad druhým islandským referendom ohľadom splatenia dlhu Británii a Holandsku a nad krátkym porovnaním Islandu s Írskom.

 

Islanďania sa pomerom zhruba 58:42 percent voličov v referende vyjadrili, že nechcú splatiť približne štyri miliardy eur Británii a Holandsku, ktoré svojim občanom uhradili vklady v skrachovanej islandskej banke Landsbanki a jej internetovej divízii Icesave. Vlády si teraz kompenzáciu uplatňujú u Islandu. Prvotnú dohodu o vyplatení dlhu Islanďania vlani veľkou väčšinou zamietli. Vláda tentoraz dúfala v odobrenie plánu vzhľadom na lepšie podmienky dohody, ktorú schválil aj islandský parlament. Kým boli islandskí vrcholní predstavitelia sklamaní z hlasovania, zasiahnuté protistrany hovorili o súdnej dohre, kde sa spor rozhodne. Islandská strana zareagovala promptne z ubezpečením, že bez ohľadu na rozhodnutie súdu Island splatí dlhy Británii a Holandsku z predaja aktív banky Landsbanki (jedna z troch islandských bánk, ktoré skrachovali na konci roku 2008).

Pozrime sa na problém trošku hlbšie. Okrem právnych argumentov, referendum bolo prevažne aktom vzdoru ľudu. Islanďania sú urazení na zaobchádzanie s nimi zo strany veľkých krajín, najmä zo strany Veľkej Británie, ktorá sa dovolávala anti-teroristických zákonov na zabavenie islandských aktív. Prominentný zástanca Islandu Paul Krugman tvrdí, že táto krajina je modelom pre ďalšiu ostrovnú krajinu, ktorú zruinovali zlé banky: Írsko. Napriek tomu írska vláda konala opačne ako Island. Zaručila sa za záväzky írskych bánk do nezodpovednej miery, čím zruinovala verejné financie Írska, ktoré potom prijalo bail-out od EÚ a MMF. Prečo? Pretože mnoho veriteľov týchto írskych bánk je z radov  európskych bánk a ich straty by mohli rozšíriť finančnú infekciu ďalej. Enda Kenny, nový premiér, cúvol od splnenia svojho ​​volebného sľubu, že bankári budú taktiež zdieľať bolesť. Niektorí ľavicový poslanci požadovali referendum islandského typu o podmienkach írskeho bail-outu, keďže Island tlaky relatívne dobre ustál.

SundayFunny.jpg

Napriek tomu Island urobil cnosť z nutnosti. Írske bankové aktíva boli trikrát tak veľké ako národný output, kým aktíva Islandu boli až desaťnásobne väčšie. Írske banky boli príliš veľké na bankrot, islandské banky zase príliš veľké na záchranu. Je ťažké povedať, ktorá krajina je na tom horšie. Obidve ekonomiky zažili výrazné prepady HDP, či zvýšenú nezamestnanosť. MMF preferuje v súčasnosti Island pred Írskom, čo sa týka ekonomického rastu aj dôvery investorov. Pri tom je zaujímavé, že obidve krajiny sa dostali do ťažkostí z rôznych extrémov. Možno by na tom boli lepšie, keby obe nasledovali filozofiu prieniku ich opatrení - menších garancií vkladov a zároveň umožnenia bankrotu bánk, čo by pocítili aj vplyvnejší zahraniční veritelia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?