Vplyv hospodárskej krízy na ekonomiku Číny

Autor: Tibor Švarda | 29.5.2011 o 0:47 | Karma článku: 4,83 | Prečítané:  1968x

Od dávnej minulosti Číňania nazývali svoju krajinu Ríšou stredu, keďže ju pokladali za stred sveta. Moc a vplyv Číny nie je pre región východnej či juhovýchodnej Ázie a pre krajiny z daných regiónov ničím novým. Po dve tisícročia bývali kmeňové a územné útvary juhovýchodnej Ázie v podriadenom, ak nie priam v nevoľníckom postavení k čínskej ríši. Vzdávali jej hold a odovzdávali poplatky. Názov Ríša stredu nepripadol Číne v minulosti len náhodne. Vráťme sa ale späť do súčasnosti. Za posledných šesťdesiat rokov prešla Čína mnohými výraznými zmenami. Rástla a mocnela, až sa Ríša stredu stala stredobodom pozornosti, ale už nie len v miestnom regióne, ale v celom globálnom hospodárstve. Myslím, že môžem s čistým svedomím konštatovať, že sa stala stredom súčasného sveta.

Lenže prišla hospodárska kríza, ktorá začala komplikovať a zhoršovať situáciu v popredných svetových ekonomikách. Čína nebola žiadnou výnimkou, aj keď si vychutnávala prominentné postavenie v dynamike ekonomického rastu. Súčasná globálna hospodárska kríza totiž nenesie prívlastok krátkodobej zanedbateľnej epizódy, ale podľa mnohých expertov ide o vážny problém gigantických rozmerov z určitých aspektov porovnateľný s veľkou hospodárskou krízou z tridsiatych rokov minulého storočia. Kríza si vyžiadala podstatné zmeny aj v hospodárstve Číny, ktoré neboli pozorovateľné na prvý pohľad. Čínski predstavitelia zareagovali promptne a spustili proces protikrízových opatrení, ktorý v sebe skrýval ako pozitívne tak aj negatívne stránky.
Tu niekde sa nachádza dôvod prečo som sa rozhodol spracovať danú tému. Čína svojou veľkosťou a možnosťami prekonáva všetky očakávania. Patrí medzi kľúčové ekonomiky vo svete a preto je spolutvorcom trendov, čiže tiež udáva smer, akým sa svetové hospodárstvo bude uberať. Čo sa udeje v danej ekonomike, prejaví sa cez procesy globalizácie aj v ostatných. Z daného dôvodu je to veľká výzva snažiť sa pochopiť a popísať procesy v tak rozsiahlom hospodárstve. Kde predchádzajúca bakalárska práca (Udržateľný rozvoj ako výzva pre politický systém Číny) v spoznávaní Číny skončila, táto diplomová práca s názvom Vplyv hospodárskej krízy na ekonomiku Číny nadväzuje. Je ďalšou menšou časťou do komplexnej čínskej skladačky. Ak bude mať niekto záujem si ju prelistovať, prikladám odkaz na Scribd, kde je celá diplomovka.

Vplyv hospodárskej krízy na ekonomiku Číny

 

Vyššie som spomenul aj bakalársku prácu na ekologickú tému týkajúcu sa Číny, takže tiež prikladám odkaz na Scribd, ak by to náhodou niekoho zaujímalo.

 

Udržateľný rozvoj ako výzva pre politický systém Číny

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?