Prečo sa rozvinuté ekonomiky nevyhnú recesii s dvojitým dnom?

Autor: Tibor Švarda | 26.6.2011 o 0:28 | (upravené 26.6.2011 o 0:33) Karma článku: 5,94 | Prečítané:  1445x

V treťom júnovom týždni prebehol v Grécku generálny štrajk za sprievodu straníckej revolty, ktorej čelil grécky premiér George Papandreou a aby toho pre Grécko nebolo dosť, S&P mu znížil rating na najnižšiu úroveň na svete. Generálny tajomník NATO spolu s ministrom obrany USA vyjadrili názor, že európski členovia budú musieť zvýšiť svoje rozpočty na obranu. Novou hlavou al-Káidy je Egypťan Ajman Zavahrí, ktorý vyhlásil, že bude pokračovať v džiháde proti Izraelu a USA. Dmitrij Medvedev kritizoval Putinovu vládu za jej ekonomickú politiku, ale odmietol dohady o prehlbujúcich sa rozporoch s premiérom. V dôsledku pretrvávajúcich problémov v Sýrii, utieklo okolo 8,5 tisíc utečencov do Turecka. Spory o územie bohaté na ropu v Juhočínskom mori sa opäť zintenzívňovali, najprv boli medzi Čínou a Vietnamom, postupne sa k nim pridali aj Filipíny, Malajzia, Brunej a Taiwan. Mjanmarská armáda zaútočila na najväčšiu skupinu militantných rebelov v krajine tridsať kilometrov od hraníc s Čínou. V tejto týždňovke sa zamýšľam nad tzv. double dip (dvojité dno) recesiou, ktorej svetová ekonomika vôbec neuniká, ako si mnohí ekonómovia naivne myslia.

 

Ak ste čítali minulý týždeň rôzne zahraničné ekonomické časopisy, či dennú tlač, pravdepodobne ste zachytili, že svetová ekonomika sa dostáva do „mierneho" spomalenia po tom ako skoro dva roky bola vo fáze „oživenia" (od polovice roku 2009). Samozrejme v týchto článkoch zaznelo ubezpečujúce slovné spojenie „dočasné spomalenie". Ide totiž údajne o prirodzený jav, keďže od začiatku tohto roka sa prejavujú globálne negatívne faktory v podobe:

  • narušenie dodávateľského reťazca spôsobené zemetrasením a tsunami v Japonsku
  • drsné počasie a záplavy na celom svete
  • zvýšené ceny ropy, kvôli arabskej jari
  • mnohé rozvíjajúce sa ekonomiky ako napr. Čína pritvrdili monetárnu politiku

Vlastne dané globálne mini spomalenie ako hovorí The Economist je pre prehriate rozvíjajúce sa ekonomiky viac než vhodné, ale pre rozvinuté ekonomiky je to veľké nebezpečenstvo s ich symbolickým ekonomickým rastom. Odborníci tvrdia, že USA a eurozóna môžu skĺznuť do najnepríjemnejšieho scenára v podobe recesie s dvojitým dnom, len v prípade ak ich politici prijmú „zlé" rozhodnutia v podobe prísnej fiškálnej politiky v USA alebo defaultu Grécka v eurozóne. Za iných okolností sa teda dvojitému dnu akože vyhneme? Nie, iba sa daný problém odsúva ďalej, ako tomu je aj naďalej. Navyše ak v Číne naozaj dôjde k výraznejšiemu spomaleniu, externý šok pre rozvinuté ekonomiky bude enormný, aj bez toho aby museli urobiť obávané opatrenia. Samozrejme, nervozita z oslabovania svetovej ekonomiky nemôže viesť k predčasnej pauze v uťahovaní opaskov. Pri enormne voľných monetárnych podmienkach v USA a o niečo tvrdších v eurozóne, by strata odhodlania v úsporné opatrenia vyústila do vyššej miery inflácie a priblížila by pád svetovej ekonomiky tak či tak.

kriza.jpg

Ekonomické údaje za posledné týždne potvrdzujú zníženie dopadu stimulačných balíkov riadených Obamovou vládou a Fedom. Sklamanie keynesiánskych nadšencov musí byť obrovské, keďže rekordné množstvá monetárnych a fiškálnych stimulov nepriniesli požadované výsledky. V skutočnosti bolo "oživenie" počas posledných dvoch rokov, čo sa týka veľkosti a rozsahu, oveľa slabšie, než by sa očakávalo v typickom oživení hospodárskeho cyklu bez stimulačného podnetu. Naozaj naše súčasné oživenie je najslabšie v histórii, hoci bolo vyžiadané najväčšími vládnymi stimulmi. Znakom chorľavosti ani dvojročného oživenia napr. v USA, je fakt, že ekonomika prechádza do ďalšej recesie, predtým ako Fed stihol začať sprísňovať jeho politiku. Recesia s dvojitým dnom je veľmi reálna podľa môjho názoru, lebo ani v Amerike ani v Európe nedošlo k postačujúcej reštrukturalizácii ekonomík. Za súčasným „miernym spomalením" cítim silný signál, že riešenie problémov súčasným spôsobom, navrstvuje ďalšie problémy, ktoré už nebude možné odkladať podľa toho ako sa to hodí politikom na zapáčenie sa znechuteným voličom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?