reklama

Pozor, rozvíjajúce ekonomiky sa možno začínajú prehrievať

Keďže som sa na nejakú dobu odmlčal, prinášam až teraz udalosti z prvého júlového týždňa. Zaujalo ma, že grécky parlament schválil veľmi tesnou väčšinou úsporné opatrenia, ktoré boli podmienkou pre získanie ďalšej finančnej pomoci. Maročania sa chystali na referendum o ústavných dodatkoch a reformách, ktoré by čiastočne zmiernili kráľovskú moc. Poľsko sa od 1. júla stalo predsedajúcou krajinou EÚ. Návrh rozpočtu Európskej komisie na roky 2014 - 2020 počíta so zavedením európskej DPH na úrovni 1 % a dane z finančných transakcií. Martine Aubryová, exministerka práce za socialistov, kandiduje za prezidentku Francúzska. Čínsky premiér na európskom „turné" navštívil Maďarsko, Veľkú Britániu a Nemecko. Spoločnosť News Corporation, ktorej vlastníkom je Rupert Murdoch, predala Myspace za 35 miliónov dolárov, kým v roku 2005 za Myspace zaplatila 580 miliónov dolárov. V tejto týždňovke prinášam zamyslenie sa nad tým, ktoré rozvíjajúce sa ekonomiky čelia reálnej možnosti prehrievania sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Úplný zoznam krajín, ktoré môžeme považovať za rozvíjajúce sa ekonomiky (emerging economies), by sme hľadali márne. Ani experti sa na nich nevedia úplne dohodnúť. Dokonca podľa klasifikácie Dow Jones do tejto skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík patria aj štáty strednej Európy vrátane Slovenska. Po pravde, také malé ekonomiky (okrem Poľska), majú zanedbateľný vplyv na vývoj vo svete. Ale ak sa pozrieme na BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika), Indonéziu, Egypt, Turecko a ďalšie väčšie ekonomiky, tak ekonomická sila západného sveta je evidentne v miernej menšine. Prečo je ale dôležité sledovať vývoj v akýchsi rozvíjajúcich sa ekonomikách? Z jednoduchého dôvodu, to čo sa v nich deje, má samozrejme aj vplyv na nás, v Európe. Keď bol pred 30 rokmi vymyslený názov „emerging markets", tieto ekonomiky tvorili len tretinu svetového HDP (podľa parity kúpnej sily). V súčasnosti tvoria viac ako polovicu svetového HDP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto ma viac ako zaujal, prístup The Economistu k analýze situácie v daných ekonomikách. Analytici daného týždenníka zoradili 27 rozvíjajúcich sa ekonomík podľa rizika prehrievania sa. Do výsledného indexu použili šesť rozličných indikátorov (inflácia, ekonomický rast, nezamestnanosť, rast úverov, reálna úroková miera, zmena bežného účtu platobnej bilancie). Ako je možné vidieť na grafe, najhoršie dopadla Argentína, ktorú nasleduje Brazília, Hong Kong, India, Indonézia, Turecko a Vietnam.

Argentína je jediná ekonomika, kde všetkých šesť ukazovateľov svieti na červenú, ale Brazília a India nie sú zase až tak pozadu. Čína, ktorá je často terčom obáv z prehriatia, sa umiestnila pomerne dobre, čiastočne vďaka agresívnej reštriktívnej menovej politike. Rusko, Mexiko a Južná Afrika sa ocitli v zelenej zóne, čo svedčí o malom riziku prehriatia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najrizikovejšie rozvíjajúce sa ekonomiky by mali zvýšiť ich negatívne reálne úrokové sadzby. Fiškálna politika je príliš voľná na mnohých miestach. Rozpočtové deficity boli znížené len mierne od roku 2009, ale je to predovšetkým preto, že silný rast posilnil daňové príjmy. Šesť zo siedmich kritických ekonomík stále drží veľké deficity verejných financií (8 % HDP v Indii), len Hong Kong je v prebytku. Vzhľadom k tomu, že tieto ekonomiky sú na vzostupe, mali byť všetky z nich pravdepodobne dosahovať prebytky verejných financií. Ako sa hovorí, vodiči, ktorí ignorujú červené výstražné svetlo na palubnej doske, riskujú vážnu poruchu. I keď rozvíjajúce sa ekonomiky nie sú v takej kaši ako rozvinuté ekonomiky, svojou ľahkovážnosťou si môžu tiež rýchlo pohoršiť.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu