reklama

Ženy z politických dynastií sú na vzostupe vo vrcholovej politike

Druhý júlový týždeň sa ukázali nové skutočnosti na americkej pôde v prospech Dominique Strauss-Kahna v známom škandalóznom procese, každopádne na neho už vo Francúzsku čaká jeho ďalšia obeť, takže sa ešte nemusí tešiť. David Cameron vzbudil pozornosť vyjadreniami k Afganistanu, kde navrhol, aby sa Taliban zapojil do politického procesu. Počet nových pracovných miest vznikajúcich v USA bol v júni najnižší za posledných deväť mesiacov. Silvio Berlusconi údajne v ďalších parlamentných voľbách už kandidovať nebude. Rokovanie o belgickej vláde padlo, ani neviem už po koľký krát. V Sýrii, konkrétne v meste Hamá vyšlo do ulíc protestovať pol milióna ľudí. Vznikol nový štát v Afrike - Južný Sudán. V tejto týždňovke ma zaujal článok v The Economist o ženách v politike z veľkých politických dynastií, konkrétne ich rekordný nárast vo vrcholových politických funkciách nie je nezanedbateľný. Preto prinášam jeho preklad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Víťazstvo Jingluk Šinavatrovej (Yingluck Shinawatra) v nedávnych thajských parlamentných voľbách je najnovším príkladom rastúceho trendu vo svete: čoraz častejšie sestry, dcéry a vdovy po bývalých vodcoch preberajú rodinný politický biznis z dôvodu smrti, odchodu do dôchodku alebo v prípade pána Thaksina Šinavatru aj kvôli exilu. V súčasnej dobe existuje viac ako 20 ženských príbuzných bývalých vodcov, ktorí sú činní v národných politikách po celom svete. Medzi tieto ženy patria tri prezidentky alebo premiérky, a najmenej pol tucet líderiek opozície a prezidentských kandidátiek (pozri tabuľku). Niektoré z týchto žien to dokázali bez pomoci. Iné si konečne získali spravodlivejší podiel z dynastických práv, ktoré predtým pripadali mužom. Priezvisko poskytuje povedomie o značke, užitočné kontakty a finančné príspevky. Napr. Amerika má nielen svoje klany Bushovcov a Kennedyovcov, ale aj rodinu Daleyovcov v Chicagu, New Yorku sú známi Cuomos-ovci, Udalls-ovci z Rocky Mountain štátov. Ako sa politika stáva čoraz odbornejšia a špecializovanejšia, o to viac sú užitočnejšie výhody a poznatky členov týchto veľkých klanov pre svojich nasledovníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulosti, vdovy a dcéry dedili svoje pozície. Sonia Gándhíová, prezidentka Indického národného kongresu je vdova po Rajivovi, bývalom premiérovi a potomkovi Gándhí dynastie. Podobné príklady by sme mohli hľadať aj na Srí Lanke či v Bangladéši. V juhovýchodnej Ázii, Aung San Su Ťij dlhuje jej morálnu autoritu nielen jej odvahe postaviť sa barmskej armáde, ale aj svojej rodine: jej otec, Aung San, viedol barmské hnutie za nezávislosť. Keď Indonézia hľadala nový začiatok po odstránení dlhoročne slúžiaceho diktátora Suharta, obrátila sa na Megawati Sukarnoputri, dcéru muža, ktorého zvrhol. Na Filipínach boli poslední traja prezidenti - vdova po vodcovi opozície (Corazon Aquino), dcéra prezidenta (Gloria Macapagal Arroyo) a Corazonin syn, Noynoy (žiadna z jeho štyroch sestier nešla do politiky). A v prípade, že si myslíte, že vdovy majú moc len v tak vratkých demokraciách ako sú Filipíny a južná Ázia, tak vedzte, že v Amerike až osem senátoriek a 38 kongresmaniek už priamo nahradilo svojich manželov na ich miestach od roku 1921.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

V súčasnosti už na Západe nie je výnimočné, že ženy ako Martine Aubry či Marine Le Pen kandidujú na najvyšší úrad. V ázijských krajinách, sa teraz zdá jednoduchšie pre zakladateľov dynastií uprednostniť svoje inteligentnejšie a vnímavejšie dcéry pred neschopnými mužskými potomkami. Dva príklady na podporu daného tvrdenia: Benazir Bhutto v Pakistane a vyššie spomínaná Jingluk Šinavatrová v Thajsku.

Ako sú na tom dcéry? V dvoch krajinách, špeciálne faktory vysvetľujú vzostup politických dcér. Park Geun-hye v Južnej Kórei a Keiko Fujimori v Peru dostali možnosť veľmi skorého štartu, ešte keď boli na škole. Parkina matka bola zavraždená, Fujimorini rodičia sa rozviedli počas prezidentovania jej otca. Niektoré politické rodiny sa snažia rozšíriť svoju autoritu tým, že prenesú prezidentovanie od manžela k manželke. Latinská Amerika má na tomto poli dlhoročnú tradíciu. Cristina Fernández prevzala predsedníctvo v Argentíne od jej zosnulého manžela Néstora Kirchnera. Sandra Torres, teraz rozvedená od prezidenta v Guatemale, Álvara Coloma, sa chcela uchádzať o jeho prácu, ale nebolo jej to umožnené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Snáď najsilnejší trend posilňovania vplyvu politických dcér je nutnosť skrotiť, na volebné účely, autoritársky charakter ich otcov. Dcéry sa zdajú, že stelesňujú agendu ich mužských príbuzných, ale v jemnejšej variácii. Pozoruhodné množstvo dnešných prezidentských kandidátov sú dcéry diktátorov: pani Park v Južnej Kórei, pani Le Pen vo Francúzsku, v Peru je pani Fujimori, Zury Ríos Montt v Guatemale, Dariga Nazarbayeva v Kazachstane, Pani Jingluk v Thajsku a Alessandra Mussolini sa ukázala ako priekopníčka: milšia, jemnejšia tvár fašizmu. Nová generácia manželiek a dcér sa snáď zlepší, oproti ich mužským predkom. Ale v dynastickej politike stále ešte treba rátať s podrazmi, rodinnými spormi a nedostatkom zodpovednosti, ktoré sú jej bežnou súčasťou.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu