Prečo zvyšujú investori cenu zlata a švajčiarskeho franku?

Autor: Tibor Švarda | 31.7.2011 o 22:45 | Karma článku: 4,19 | Prečítané:  679x

Štvrtý júlový týždeň sa niesol v znamení krvavej tragédie v Nórsku, ktorá zobrala svojou krutosťou dych snáď celému svetu. Konal sa aj Eurosummit o Grécku, kde sa rozhodlo o novom výhodnom balíku pre túto čiernu dieru eurozóny a zároveň sa položili základy pre Európsky menový fond. Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila nemilé údaje o omyloch v nemocniciach po celom svete, kde pravdepodobnosť omylu pri ošetrení v nemocnici je 1:10 a pravdepodobnosť, že pacient v dôsledku omylu zomrie je 1:300. Goran Hadžič, posledný hľadaný človek obvinený zo spáchania vojnových zločinov počas balkánskych vojen, bol zatknutý. Čína vyjadrila opäť nespokojnosť nad stretnutím Baracka Obamu s Dalajlámom. OSN vyhlásila, že v oblasti Afrického rohu sa po 19 rokoch znova šíri hladomor, konkrétnejšie v dvoch regiónoch Somálska. V Nigérii, Peru a Čile sa menili politické kabinety a menovali sa noví ministri. V tejto týždňovke sa pozerám aj vďaka užitočným grafom z The Economist na zlato a švajčiarsky frank.

 

V týchto neistých časoch, keď papierové peniaze hlavných svetových mien strácajú rok čo rok na hodnote, je dobré vedieť, že existujú ostrovčeky nádeje, kam sa investori môžu opakovane uberať. Zlato sa stáva čoraz žiadanejším aktívom, zoberme si len nedávne rekordné posilňovanie z polovice júla proti všetkým hlavným menám ako dolár, euro, libra či jen. Mám silný dojem, že ak iba na krátku chvíľu šéf Fedu Ben Bernanke otvorí ústa na nejakej tlačovej konferencii, zlato hneď rastie. Američania už totiž nie sú až takí naivní, že jeho rečiam veria. Aspoň nie väčšina. Preto je prirodzené to čo sa deje so zlatom či inými vzácnymi kovmi. Ale našťastie existujú v súčasnosti aj zaujímavé meny. Ako hovorí jeden stratég z UBS, existujú tzv. tieňové meny - švajčiarsky frank, austrálsky a kanadský dolár, ktoré používajú obchodníci a investori na zaistenie svojich pohľadov na globálnu ekonomiku. Je to vhodná alternatíva ku gigantom ako USA, Eurozóna a Čína.

20110723_WOC220.jpg

Ale keď ide naozaj do tuhého, investori kupujú v súčasnosti najviac dve veci: zlato a švajčiarsky frank. Ako môžeme vidieť na grafe zlato dosiahlo svoj rekordný vrchol meraný v reálnom vyjadrení v roku 1980, keď boli inflačné obavy obzvlášť intenzívne. Švajčiarsky frank, ale ešte predtým  počas celých 70. rokov taktiež výrazne posilňoval, čo prinútilo vládu k zavedeniu negatívnej úrokovej sadzby v snahe odradiť cudzincov od otvárania bankových účtov v švajčiarskej mene. V súčasnosti nie je vôbec prekvapujúce, že obe tieto aktíva sa stávajú znova populárne u investorov, keďže tí sa obávajú európskej dlhovej krízy a problémov okolo amerického dlhového stropu. Zlato dosahuje rekordné nominálne výšky, zatiaľ čo švajčiarsky frank dosiahol rekord v reálnom vyjadrení (v porovnaní s obchodnými partnermi Švajčiarska). Švajčiari dosahujú ako fiškálny prebytok tak aj prebytok na bežnom účte platobnej bilancie, taktiež nízku infláciu a relatívne nízky podiel dlhu na HDP.

Iný pohľad je ale zo strany OECD, ktoré tvrdí, že podľa parity kúpnej sily je švajčiarsky frank voči euru nadhodnotený o 42 % a voči doláru je nadhodnotený až o 44 %. Švajčiarsky frank by teda potenciálne mohol byť zraniteľný, ak by došlo k optimistickému výhľadu na globálnu ekonomiku či nebodaj k vyriešeniu európskej dlhovej krízy. Čo ale podľa môjho názoru v najbližšej dobe nehrozí aj z dôvodu dlhových kríz či náznakov prehrievania sa rozvíjajúcich sa ekonomík. Zlato a švajčiarsky frank by teda nemuseli byť najhoršou voľbou. Švajčiarom sa ich silná mena nemusí páčiť, ale znehodnocovať ju v blízkej dobe pravdepodobne nebudú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?