Ako nám západný svet upadá

Autor: Tibor Švarda | 14.8.2011 o 23:50 | (upravené 15.8.2011 o 0:01) Karma článku: 3,84 | Prečítané:  684x

Prvý augustový týždeň americký kongres celkom očakávane na poslednú chvíľu schválil novú legislatívu potrebnú pre navýšenie dlhového stropu. Štvrtého augusta zažili akciové trhy pád na úroveň, aká sa naposledy vyskytla v roku 2008. Americká spoločnosť McAffee zaoberajúca sa internetovou bezpečnosťou vydala správu o Operácii Shady Rat, teda 5 rokov trvajúcej kampani proti dlhému zoznamu organizácií, kedy bolo ukradnuté obrovské množstvo dát a špekuluje sa, že v tom má prsty Čína. Bašár Asad, sýrsky prezident, podpísal návrh zákona, ktorým by bolo umožnené aj pôsobenie iných politických strán. Súdny proces s Husním Mubarakom sa začal. V Turecku nečakane ustúpili hlavní predstavitelia armády, na protest proti väzneniu dôstojníkov. Konzervatívec Mauricio Macri bol znovuzvolený za starostu Buenos Aires a porazil tak svojho súpera z ľavicového tábora okolo argentínskej prezidentky. V tejto týždňovke ma zaujalo veľmi zaujímavé porovnanie rozvíjajúcich sa a rozvinutých ekonomík, ktoré priniesol The Economist.  

 

Rozvíjajúce sa ekonomiky začínajú zaberať leví podiel na globálnych trhoch a tento trend je nezvrátiteľný, čo nie je na škodu veci. Reálne HDP vo väčšine bohatých ekonomík je stále ešte pod úrovňou, ktorú dosahovali na konci roka 2007. Naopak, výkon rozvíjajúcich sa ekonomík sa zvýšil o takmer 20 % v rovnakom období. Problémy bohatého sveta jednoznačne urýchlili posun globálnej ekonomickej sily v prospech rozvíjajúcich sa ekonomík. The Economist kvantifikoval odpoveď na otázku, ako sú na tom veľké rozvíjajúce sa ekonomiky v porovnaní so starým rozvinutým svetom, na nasledujúcom grafe. Tento graf sa zaoberá celým radom ukazovateľov.

20110806_WOC318.jpg

The Economist tvrdí, že kombinovaný výkon rozvíjajúcich sa ekonomík tvoril 38 % svetového HDP (podľa trhových výmenných kurzov) v roku 2010, ide o približné zdvojnásobenie podielu oproti roku 1990. Ak je HDP merané paritou kúpnej sily, rozvíjajúce sa ekonomiky predbehli rozvinutý svet už v roku 2008 a je pravdepodobné, že dosiahnu 54 % svetového HDP v tomto roku. V súčasnosti tvoria viac ako polovicu svetovej spotreby väčšiny komodít, svetového vývozu a prílevu priamych zahraničných investícií. Rozvíjajúce sa ekonomiky tiež tvoria 46 % svetového maloobchodného predaja, 52 % všetkých nákupov motorových vozidiel a 82 % predplatených mobilných telefónov (programov). Stále majú medzery v oblasti obchodu a financií, ale tieto nedostatky rýchlo doháňajú. Takmer štvrtina firiem Fortune Global 500 pochádza z rozvíjajúcich sa trhov, čo nie je až tak veľa. V porovnaní s rokom 1995 je to ale celkom slušný výsledok, keďže vtedy ich podiel dosahoval len 4 %. Nižšie uvedený graf ukazuje podrobnejšie ako sa ekonomická moc rozvíjajúcich sa ekonomík zvýšila v priebehu posledných rokov.

20110806_WOC001.jpg

Pomaličky ale istotne prichádza zmena, ktorej sa budeme musieť „my" obyvatelia západného sveta chtiac-nechtiac prispôsobiť. Nezodpovedné hospodárske politiky a politici nás z biedy nevytiahnu. Až keď si väčšina populácie vo vyspelom svete uvedomí tento fakt, možno budeme môcť opäť reálne ekonomicky rásť, ale len ak vykonáme alarmujúco potrebnú reštrukturalizáciu a nebudeme len donekonečna nalievať stimuly do ekonomiky. Veľa sa hovorí o tom ako globalizácia mení svet. Už je to taká fráza. Ale ona naozaj mení svet. Sme pripravení adaptovať sa k zmenám, alebo budeme tvrdošijne používať metódy ktoré krízu preukázateľne predlžujú, neriešia a ešte viac zhoršujú našu pozíciu vo svete?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?