Už i Goldman Sachs si myslí, že sa svetová ekonomika rúti do záhuby

Autor: Tibor Švarda | 7.9.2011 o 0:30 | (upravené 7.9.2011 o 0:35) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  651x

Prvý septembrový týždeň si Japonsko zvolilo Jošihika Noda za svojho šiesteho premiéra za posledných päť rokov. Francúzsky prezident Sarkozy čelí škandálu prijímania vysokých súm od miliardárky Liliane Betancourtovej. Alžírsko prijalo časť rodiny Muamara Kaddáfího. Hurikán Irene výrazne zasiahol východné pobrežie USA aj s metropolou New York. Ozbrojenci vypálili kasíno v Mexiku, čo si vyžiadalo 53 obetí a tri dni štátneho smútku. Portugalská stredopravá koalícia ohlásila najväčšie úsporné opatrenia za posledných 50 rokov. Anna Hazare, 74 ročný indický aktivista, ukončil svoju 13 dňovú hladovku, keďže časť jeho protikorupčných opatrení bola parlamentom prijatá. V tejto týždňovke sa zaoberám tajnou analýzou investičnej banky Goldman Sachs o vývoji globálnej ekonomiky.

 

Americká investičná banka Goldman Sachs sa opäť raz postarala o rozruch vo finančnom svete. Koncom augusta na verejnosť prenikli informácie o zaujímavej tajnej správe tejto banky, kde radila svojim najlepším klientom ako zarobiť na súčasnej zhoršujúcej sa globálnej hospodárskej kríze. Samozrejme daná tajná analýza zo 16. augusta je v priamom protiklade voči oficiálnym správam tejto investičnej banky. Keď si zoberieme, že na verejnosť informácie o nej prenikli približne až o dva týždne, je viac ako zrejmé, že to už bolo viac ako neskoro na potenciálne obohatenie sa. Darmo, nie sú informácie ako informácie.

To ale neznamená, že teraz je daná správa bezcenná. Na pochopenie súčasnej krízy je veľmi užitočná. Ale ešte v skratke ku Goldman Sachs. Je nemorálne, že táto banka opakovane hrá na obe strany? Ešte pred finančnou krízou a v jej začiatkoch táto banka nevarovala svojich klientov pred blížiacou sa katastrofou a sama sa proti nej tajne zabezpečila. Goldman Sachs je taktiež permanentne účastníkom gigantických súdnych sporov z podobných otáznych dôvodov. A teraz navonok hovorili o nadhodnotenosti švajčiarskeho franku a jeho nevhodnosti pre investovanie, kým tajne radili svojim top klientom opačne. O prehnanom optimizme tejto banky v očiach verejnosti čo sa týka vývoja svetových trhov a globálnej ekonomiky ani nechcem priveľmi hovoriť, keď zrazu vidia veľmi jasne, že sa svet rúti do záhuby. Z tohto titulu sa mi páči filozofia takej Société Générale, ktorej analytici sú dlhodobo skeptickí čo sa týka vývoja svetovej ekonomiky a pochybujem, že by v ich tajných správach drasticky menili názory opačným smerom ako to je u Goldman Sachs.

Pravda je taká, že sme všetci v peknej kaši, lebo sme naivní ak si myslíme, že sa hromadiace problémy vyriešia len väčším zadlžovaním a tlačením nových peňazí. A z tohto dôvodu nie je nemorálne, že na tom chce Goldman Sachs zarobiť. Prečo by nemal. Má snáď dôverovať americkej, európskej či čínskej ekonomike? Na Businessinsider je perfektná skrátená analýza z danej tajnej správy, ktorú som si dovolil preložiť.

Verejný dlh USA sa výrazne navyšuje, ale pracovné miesta sa nevytvárajú. Na danom obrázku je vhodné pozrieť sa na rast verejného dlhu a znehodnocovanie dolára od roku 2008.

dlh1.jpg

Zatiaľ čo trhy očakávajú QE3, dolár výrazne oslabuje a môžu si USA naozaj dovoliť viac uvoľňovania?

peniaze2.jpg

Zatiaľ čo malé a stredné podniky, ktoré v skutočnosti vytvárajú pracovné miesta, dostávajú stále menej úverov.

uvery3.jpg

V Európe, aj napriek bailoutom, dlhová kríza nezmizla a tlak sa zvyšuje na Nemecko.

europa4.jpg

Záťažové testy v európskych bankách ukazujú, že 90 testovaných bánk je viazaných 680 miliardami eur na verejný dlh v Grécku, Írsku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku.

banky5.jpg

A čelia masívnemu nedostatku kapitálu.

kapital6.jpg

V Číne rast úverov vytvoril infláciu.

cina7.jpg

A jej závislosť na investíciách do rastu je neudržateľná. Spotreba v Číne je polovičná oproti Japonsku.

investicie8.jpg

Plus dlh miestnych vlád sa vyšplhal na 10,7 bilióna juanov.

miestny9.jpg

Zhrnutie: Podľa tohto ultra negatívneho výhľadu budú európske banky potrebovať jeden bilión dolárov - teda v podstate štátnu záchranu. Americké malé a stredné firmy sú na tom stále zle - teda nebudú žiadne nové pracovné miesta. Neudržateľný ekonomický rast v Číne čoskoro skončí. Ďalšími dlhmi sa svetové zadlženie nevyrieši, takže sa jednoducho nevyrieši.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?