V ktorých desiatich krajinách je lacnejšie vyrábať ako v Číne?

Autor: Tibor Švarda | 20.9.2011 o 23:41 | Karma článku: 4,26 | Prečítané:  655x

Tretí septembrový týždeň vyhrala aliancia ľavicových a centristických strán na čele s bývalou europoslankyňou Helle Thorningovou-Schmidtovou dánske parlamentné voľby. V Istanbule vznikla Sýrska národná rada, orgán zastupujúci odporcov Assadovho režimu. V Tunisku hlavné politické strany podpísali deklaráciu, ktorá má slúžiť ako plán prechodu k demokracii. Turecký premiér Erdogan sa vyjadril za vytvorenie sekulárnej ústavy v Egypte, proti čomu sa hneď ohradilo Moslimské bratstvo. Moody´s znížilo rating dvom najväčším francúzskym bankám (Société Générale a Crédit Agricole) kvôli obavám z nedostatočnej držby kapitálu v prípade gréckeho defaultu. Lotyšský prezident vyhlásil, že jeho krajina by sa chcela od roku 2014 pripojiť k eurozóne (tomu sa hovorí optimizmus). USA nepokladajú za vhodné uskutočniť víziu o vzniku palestínskeho štátu cez OSN, ale sú radšej za rokovania s Izraelom. V tejto týždňovke prinášam pohľad na desať krajín, ktoré by sa chceli stať ďalšou Čínou, čo sa týka v dosiahnutí ekonomického úspechu postavenom na lacnej pracovnej sile.

 

Čínska ekonomika pomaly, ale istotne prestáva byť rajom pre „ultra" nízko nákladovú produkciu (proste low cost). Hovorí o tom aj najnovšia analýza od KPMG. V tejto výstižnej správe sa môžeme dočítať, že presunúť svoju produkciu do Číny kvôli nízkym výrobným nákladom už nie je vôbec trendy, priam ide o prežitok. KPMG považuje za najväčšie nevýhody Číny, javy o ktorých sa už dlhodobejšie medzi analytikmi diskutuje, zvyšujúce sa náklady na jednotku pracovnej sily a taktiež starnutie pracovnej sily. Čína sa proste postupne snaží preorientovať na modernú ekonomiku s produkciou náročnou na kapitál.

KPMG vyzdvihuje 10 krajín, ktoré by sa mohli stať ďalšou Čínou, čo do výhod nízko nákladovej výroby. Ktoré krajiny teda konkurujú továrni sveta v dlhodobom horizonte? Podľa KPMG ide o tieto ekonomiky: Bangladéš, Kambodža, India, Indonézia, Malajzia, Pakistan, Filipíny, Srí Lanka, Thajsko a Vietnam.

median.JPG

Čína má spomedzi týchto krajín jednoznačne najstaršiu populáciu s mediánom pohybujúcim sa okolo veku 34 rokov a mzdy sú v priemere vyššie v porovnaní s juhovýchodnou Áziou. Nehovoriac o množiacich sa protestoch nespokojných čínskych zamestnancov, ktoré môžeme rátať v tisícoch za obdobie jedného roka. Ak si k tomu pridáme narastajúcu rekordnú infláciu a náznaky spomaľovania ekonomického rastu, tak nie je žiadnym prekvapením, že investori čoraz viac poškuľujú po iných krajinách. A čínska vláda nebude môcť donekonečna všetkých uisťovať rekordnými stimulmi o super časoch. Oficiálny verejný dlh Číny sa tvári byť okolo 17 % HDP, čo je nezmysel. Ak zoberieme do úvahy obrovskú zadlženosť lokálnych vlád, reálne číslo je okolo 80 % HDP. Čo niečo vypovedá o budúcom zvažovaní ďalšieho nalievania peňazí do ekonomiky.

Čoraz viac spoločností sa preto obracia k spomínaným desiatim krajinám, napr. smerom k Indonézii a Vietnamu v oblasti výroby obuvi. India sa stala alternatívou voči Číne v špecializácii na ručne šité tkaniny a kovové výrobky (pre zaujímavosť paradoxne najväčšia indická spoločnosť je najväčším súkromným zamestnávateľom vo Veľkej Británii). Kambodža a Bangladéš zažívajú výrazný rast ich exportných odvetví vďaka výhodným obchodným dohodám s Európskou úniou.

Treba ale uznať, že Čína je jednou z mála krajín, kde je možné vyrobiť čokoľvek. To je dlhodobo jej najväčšia výhoda. Na druhej strane spomínaných desať ekonomík má podľa KPMG, ale výhodu, že sa výrazne špecializujú na určité produkty, ktoré dokážu vyrábať lacnejšie. Na záver treba podotknúť, že proces presunu daného typu výroby do ďalších krajín nemusí byť vôbec rýchly, ale narastajúce čínske antidumpingové opatrenia či celkovo čínsky protekcionizmus, podkopávajú spoľahlivosť Číny v očiach investorov a posúvajú ich o to ľahšie k ostatným ázijským susedom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?