reklama

Už aj rozvíjajúce sa ekonomiky čelia výrazným problémom...

Prvý októbrový týždeň skonal Steve Jobs, geniálny vizionár a zakladateľ spoločnosti Apple, vo veku 56 rokov. Vladimir Putin predstavil tzv. Eurázijský zväz, ktorý by v budúcnosti mal konkurovať EÚ (o SNŠ zjavne ešte nepočul). Moody´s znížili rating Talianska o tri stupne na A2. V Bulharsku naďalej pretrvávali masové protirómske protesty. Líbyjskí povstalci postúpili hlbšie do posledných bášt jednotiek zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího v Syrte a Baní Walíd, kým v Egypte armáda zakázala vo volebnej kampani používanie náboženských sloganov a v Sýrii zase vláda hádzala vinu za zabitie 1100 ľudí na vyfabrikovaných teroristov. Na Wall Street bola doteraz najväčšia demonštrácia proti moci bánk v rámci protestnej akcie Occupy Wall Street a zúčastnilo sa jej viac ako 5000 ľudí. Poľské voľby podľa očakávaní vyhrala strana premiéra Donalda Tuska. Kým globálne trhy nervózne upierajú svoj zrak na trápiacu sa eurozónu a USA, ja sa v tejto týždňovke zamýšľam nad rozvíjajúcimi sa ekonomikami BRIICS, ktoré majú tiež celkom nezanedbateľné problémy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Pozrime sa teda na šesticu trendy ekonomík BRIICS - Brazília, Rusko, India, Indonézia, Čína, Juhoafrická republika (odborníci v poslednej dobe veľa diskutujú o oprávnenosti Ruska patriť do tejto skupiny štátov). Väčšina z týchto krajín nemá v poslednej dobe na ružiach ustlané a preto boli nútené intervenovať na devízových trhoch, aby posilnili svoje meny. Mnoho z nich bojuje so znepokojujúcou infláciou a geopolitické riziká sú tiež pomerne vysoké. Je zaujímavé pozrieť sa na najnovšie makroekonomické ukazovatele v daných krajinách podľa údajov z Bloombergu (inak aj MMF vydal najnovšie dáta ohľadom ekonomického výhľadu globálnej ekonomiky, ale sú až prehnane optimistické).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Brazília

Medziročný rast HDP: 3,14 %

Priemerná ročná inflácia: 7,33 %

Nezamestnanosť: 6,33 %

YTD Bovespa: -25,26 %

Situácia v Brazílii nie je ideálna. Investície síce vzrástli z dôvodu blížiacich sa Majstrovstiev sveta vo futbale a Olympijských hier, ale priemyselná výroba sa spomaľuje, inflácia je vysoká, schopnosť splácania úverov v domácnostiach sa zhoršuje a investori sa tiež nehrnú na akciové trhy, z obáv vývoja cien komodít. Brazílska centrálna banka dokonca nedávno znížila úrokové sadzby z obáv zo spomalenia domácej ako aj globálnej ekonomiky. Mena je taktiež citlivou záležitosťou v danej krajine. Pre exportérov je vhodné ak je mena slabá, ale Brazília nedávno intervenovala opačne, aby brazílsky reál posilnila, keďže ešte vyššia inflácia by domácich spotrebiteľov zjavne nepotešila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rusko

Medziročný rast HDP: 6,1 %

Priemerná ročná inflácia: 7,2 %

Nezamestnanosť: 3,4 %

YTD MICEX Index: -20,45 %

Ekonomický rast v Rusku by sa budúci rok mal spomaliť na úroveň okolo 4,1 %. Sociálna nespokojnosť je na vzostupe, ekonomika je vystavená šokom v dôsledku cien ropy a ropné peniaze sa míňajú. Cez všetky zvesti, že príčina odchodu ministra financií Alexeja Kudrina pramenila z jeho túžby po moci, rozumnejšie vysvetlenie znie tak, že ekonomika je v takom zlom stave, že nechcel byť zodpovedný za politiku, ktorú by nemohol kontrolovať. Putin sa síce tvári, že chce redukovať moc štátu, ale obavy, že investori začnú budúci rok masívne opúšťať Rusko neutíchajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

India

Medziročný rast HDP: 7,7 %

Priemerná ročná inflácia: 9,41 % (podľa veľkoobchodných cien)

Nezamestnanosť: 9,4 %

YTD Bombay Stock Exchange: -23,19 %

Indická centrálna banka jednoznačne vyhlásila, že bude udržiavať svoju protiinflačnú politiku, ak bude potrebné, aj s rizikom krátkodobého spomalenia. Rast HDP má spomaliť na 7,5 % v roku 2012. Aj napriek zvýšeniu úrokových sadzieb je potravinová inflácia naďalej alarmujúco vysoká, ale rovnako znepokojujúca je poslednou dobou aj mzdová inflácia a jej vplyv na ekonomiku. MMF uviedol, že štrukturálny deficit Indie je tiež problémom pre infláciu, pretože ponecháva len malý priestor pre zmeny vo fiškálnej a menovej politike. Investori taktiež opustili Indiu v rámci výrazného úniku z rozvíjajúcich sa ekonomík, ale tí čo zostali, čelia rastúcej korupcii, teroristickým a separatistickým útokom, ktoré ohrozujú ich podnikanie. Okrem toho protekcionistické zákony v oblasti maloobchodu zabránili prúdeniu priamych zahraničných investícií v danom segmente do Indie. Pozitívnou správou je, že infraštruktúra začína byť prioritou, ale rýchlosť je stále nedostatočná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Indonézia

Medziročný rast HDP: 6,49 %

Priemerná ročná inflácia: 4,61 %

Nezamestnanosť: 7,14 %

YTD Jakarta Composite: -7,63 %

Indonézia je na tom pomerne slušne čo sa týka budúcoročného rastu HDP. Očakáva sa na hodnote okolo 6,3 %. Rast cien nehnuteľností bol na prijateľnej úrovni, keďže úvery smerovali hlavne do infraštruktúry a priemyslu. Indonézia znížila svoju sadzbu dane z príjmov právnických osôb ako stimul pre zahraničných investorov a zaviedla reformy na podporu konkurencieschopnosti. Ako India a Čína aj Indonézia stále čelí inflačným rizikám a jej centrálna banka sa s vysokou pravdepodobnosťou budúci rok uchýli k sprísneniu menovej politiky. Kým obchod tvorí 58,4 % HDP, závislosť na Európe je obmedzená, pretože väčšina obchodných partnerov je z Ázie. Japonsko ostáva najväčším exportným trhom.

Čína

Medziročný rast HDP: 9,5 %

Priemerná ročná inflácia: 6,2 %

Nezamestnanosť: 4,1 %

YTD Shanghai Composite: -17,3 %

V roku 2012 sa očakáva spomalenie rastu na 9 %. Ale odborníci predpokladajú, že do roku 2016 bude Čína rásť o menej ako 5 %, čo naznačuje tvrdé pristátie tejto gigantickej ekonomiky. A pretože čínska centrálna banka obmedzila poskytovanie úverov, aby udržala na uzde ceny nehnuteľností a infláciu, jej šedý bankový sektor sa zväčšil na 470 miliárd dolárov. Mnoho malých a veľkých podnikov bankrotuje a vyhlasuje platobnú neschopnosť. Developeri môžu tiež čeliť tlakom o vyššiu likviditu, keďže ceny a predaj domov klesá. Čína má aj naďalej problém so zvýšením domáceho dopytu a jeho podiele na hospodárstve. Čína je tiež zasiahnutá odlevom kapitálu smerujúceho na bezpečnejšie miesta.

Juhoafrická republika

Medziročný rast HDP: 3 %

Priemerná ročná inflácia: 5,3 %

Nezamestnanosť: 25,7 %

YTD Johannesburg Stock Exchange: -15,4 %

JAR je jedinou ekonomikou z tejto šestice, ktorej rast má byť v roku 2012 vyšší oproti predchádzajúcemu roku. Lenže rastúci štrukturálny deficit túto malú výhodu veľmi výrazne zatieňuje. Nezamestnanosť je dlhodobým gigantickým problémom s ktorým si krajina nevie rady. I keď sa za posledné štyri mesiace znížila, nejde o dlhodobý trend, keďže sezónne práce len dočasne vylepšili štatistiky. Navyše krajina potrebuje zlepšiť svoju právnu štruktúru, vlastnícke práva a infraštruktúru, ak chce prilákať investorov. A je potrebné znížiť aj trestnú činnosť a zamerať sa na epidémiu HIV / AIDS.

Obrázok blogu

Takže nielen Západ trápia problémy, ako by sa mohlo nám v Európe mylne zdať. Toto konštatovanie, ale nie je veľmi potešujúce, keďže táto šestica je celkom slušným ťahúňom globálneho ekonomického rastu. Väčšina ekonómov očakávala, že dlhodobo pomôžu rozvinutým ekonomikám prekonať krízu, resp. stlmiť jej účinky. Lenže v poslednom čase to vyzerá, že bubliny sú všade a rastú veľmi rýchlo. Súčasná kríza ešte stále ani poriadne neukázala svoje tesáky a žiaľ nie je sa na čo moc v blízkej dobe tešiť.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu