Čínska ekonomika očami bežných Číňanov

Autor: Tibor Švarda | 13.11.2011 o 22:33 | Karma článku: 5,35 | Prečítané:  1557x

Prvý novembrový týždeň vydala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu správu, že Irán je pred dokončením jadrovej zbrane a Izrael údajne uvažuje o preventívnom útoku na Irán, čo Rusko označilo za veľmi vážnu chybu. Grécko opäť kraľovalo médiám, keď začiatkom týždňa hrozilo referendum, ktoré mohlo spochybniť prijatie balíka pomoci pre Grécko, ale nakoniec sa samozrejme nekonalo a koncom týždňa sa premiér dohodol s opozíciou na novej vláde, ktorú už ale nebude viesť. Na summite G20 bol stanovený zoznam 29 systémovo dôležitých finančných inštitúcií, ktoré nesmú skrachovať (17 Európa, 8 Amerika, 4 Ázia). Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyjadrila, že neočakáva rýchle ukončenie európskej dlhovej krízy a bude trvať desaťročie, kým prídu lepšie časy. Liga arabských štátov presvedčila Sýriu, aby aspoň stiahla tanky z ulíc, paľba na civilistov však neustala. Rusko bude môcť vstúpiť do WTO, keďže súhlasilo s podmienkami Gruzínska. Nový kirgizský prezident Almazbek Atambajev chce zatvoriť americkú základňu. V tejto týždňovke sa venujem Číne, presnejšie názorom bežných Číňanov na ich ekonomiku.

 

Credit Suisse vydáva mesačne report pod názvom „Chinese Whispers", kde analytici danej spoločnosti spovedajú viac ako 200 dlhodobých rezidentov zo 61 miest Číny, ktorí sú z rôznych vekových a príjmových skupín. Je veľmi zaujímavé pozrieť sa ako zmýšľajú o ekonomickom raste, inflácii, investíciách či výdavkoch. Businessinsider priniesol skrátené, ale o to výstižnejšie zhrnutie z danej správy.

Inflácia

Väčšina opýtaných si myslí, že sa inflácia zhorší. 42 % očakáva zvýšenie cien v novembri, kým mesiac dozadu to bolo 58 %. 12 % očakáva zníženie indexu spotrebiteľských cien v novembri, zo 7 % v predchádzajúcom mesiaci. 46 % očakáva infláciu na rovnakej úrovni, v porovnaní s 35 % v predchádzajúcom mesiaci.

Nehnuteľnosti

Rezidenti očakávajú, že ceny nehnuteľností poklesnú. 53 % respondentov očakáva pokles cien nehnuteľností, oproti 18 % v predchádzajúcom mesiaci. 36 % očakáva, že ceny nehnuteľností zostanú na rovnakej úrovni , v porovnaní s 53 % opýtaných v predchádzajúcom mesiaci. 11 % očakáva zvýšenie cien nehnuteľností oproti 29 % v predchádzajúcom mesiaci.

Ak sa ceny nehnuteľností znížia...

Pokles cien nehnuteľností o 20 % - 30 % by prilákal väčšinu potenciálnych nakupujúcich. 51 % respondentov uviedlo, že by uvažovalo o nákupe ďalších nehnuteľností v prípade ak by klesli ceny o 20 %. Ale 31 % uviedlo, že by si nekúpili nehnuteľnosť bez ohľadu na korekciu v cenách nehnuteľností. Ľudia s nižšími príjmami z miest 3. kategórie sú s najväčšou pravdepodobnosťou ochotní investovať do nehnuteľností.

Spotreba

Spotrebitelia začínajú míňať menej. 45 % respondentov uviedlo, že zvýši výdavky v novembri, oproti 56 % v predchádzajúcom mesiaci. 15 % uviedlo, že by škrtlo výdavky v novembri, oproti 12 % v predchádzajúcom mesiaci.

Čínske vysokorýchlostné železnice strácajú na popularite

38 % uviedlo, že sa zvýšia ich výdavky na voľný čas a cestovné náklady v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov. 42 % respondentov povedalo v predchádzajúcich mesiacoch, že by si vybralo čínske vysokorýchlostné železnice na svoje cesty. Ale po osudnej kolízii dvoch vysokorýchlostných vlakov v júli, sa 64 % z nich vyjadrilo, že by uprednostnili leteckú prepravu oproti vysokorýchlostným železniciam.

Neoficiálne pôžičky

Veľké množstvo ľudí je zapojených v neformálnych pôžičkách. Až 48 % respondentov je zapletených do neoficiálnych úverov. Najvyššie percento ľudí, ktorí si neoficiálne požičiavajú je v 3. kategórii miest, ako je Yizheng, pretože nemajú prístup k oficiálnym finančným nástrojom. Bankový čierny trh, či tzv. tieňový bankový sektor nadobudol v posledných rokoch rekordné rozmery.

Zlato

Zlato je obľúbené u nízkopríjmových skupín. 32 % respondentov uviedlo, že by investovalo do zlata, v porovnaní s 19 % do akcií a 13 % do nehnuteľností. 27 % ľudí z vyššej príjmovej skupiny má záujem na investovaní na akciovom trhu, v porovnaní s 16 % v každej z ďalších dvoch príjmových skupín. 47 % ľudí s nižšími príjmami by investovalo do zlata, v porovnaní s 24 % z vyšších príjmových skupín.

Očakávania

Číňania nemajú vysoké očakávania voči svojim investíciám. 43 % opýtaných očakáva 5 % - 10 % výnos zo svojich investícií, a len 5 % respondentov očakáva viac ako 20 % výnosov. Väčšina opýtaných bola spokojná s návratnosťou o niečo vyššou ako sú ročné bankové úroky.

Spokojnosť s potravinovou bezpečnosťou

Väčšina respondentov nie je príliš ohúrená potravinovou bezpečnosťou. Iba podľa 12 % opýtaných sa potravinová bezpečnosť zlepšuje, ale percento tých, ktorí si myslia, že sa potravinová bezpečnosť zhoršuje, kleslo na 22 % z 26% v predchádzajúcom mesiaci. Drvivých 66 % si však myslí, že situácia je rovnaká napriek prísnejšej politike. Tí, ktorí si myslia, že potravinová bezpečnosť sa zhoršuje boli predovšetkým mladší, vo veku od 18 rokov - 29 rokov, a z miest 1. a 2. kategórie.

Viem, že na podobné ankety nie je možné nahliadať s obzvlášť veľkou istotou. Veď čo je to 200 respondentov z vyše miliardového národa. Ale i tak si myslím, že určitý trend je možné odpozorovať. V takom diktátorskom štáte sa nedá plne spoliehať na ekonomické štatistiky (síce my v Európe tiež nie sme najlepší), ktoré sú účelovo manipulované. Táto anketa ukázala dostatočne súčasné problémy Číny, ktoré sa budú časom zhoršovať. Štrukturálne problémy sa totiž v Číne neriešia, čo je vlastne podobný prístup ako vo všetkých ekonomikách.

 

Zdroj:

http://www.businessinsider.com/chinese-sentiment-on-china-2011-11

Správa z minulého mesiaca pre zaujímavosť:

http://doc.research-and-analytics.csfb.com/docView?language=ENG&source=ulg&format=PDF&document_id=918877371&serialid=bdd3BLlHB5t8kKE4cgKtB5jQZH6oaY%2Fw0TiwPkWZ1rs%3D

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?