Ako je to vlastne s kresťanmi vo svete?

Autor: Tibor Švarda | 28.12.2011 o 23:59 | (upravené 29.12.2011 o 17:31) Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1490x

Štvrtý decembrový týždeň zomrel „drahý vodca", severokórejský diktátor, Kim Čong-il vo veku 69 rokov a jeho nástupcom by sa mal stať jeho syn Kim Čong-un, ktorý bol vymenovaný aj za vodcu ozbrojených síl. Na rozlúčku s Václavom Havlom prišli lídri z celého sveta, najzvučnejšie mená ako David Cameron, Nicolas Sarkozy, Christian Wulff, Hillary Clintonová s Billom Clintonom či Madeleine Albrightová. Bývalý šéf MMF Strauss Kahn si na konferencii v Pekingu dovolil ostrú kritiku voči eurolídrom, keďže sa príliš sústreďujú na dlhy a málo na hospodársky rast. V USA rastie tzv. stratená generácia mladých veteránov (bývalí vojaci vo veku od 20 do 24 rokov), ktorí si nevedia nájsť prácu a ich nezamestnanosť dosahuje 30 %. V Rusku to vrie, keď sa na mierumilovnej demonštrácii zúčastnilo 120 tisíc ľudí nespokojných s výsledkami volieb. Irak zasiahla vlna 14tich koordinovaných útokov pri ktorých zahynulo najmenej 60 ľudí, len krátko po odchode Američanov. Na vianočnej omši v Nigérii vybuchla bomba, trhaviny boli vo viacerých kostoloch, zahynulo najmenej 27 ľudí. Keďže sú Vianoce, pôvodne kresťanský sviatok, tak v tejto týždňovke približujem najnovšie čísla ohľadom kresťanov vo svete.

 

Americký think tank Pew Research Center (konkrétnejšie projekt Pew Forum on Religion and Public Life) vydal minulý týždeň pozoruhodnú štúdiu o veľkosti a distribúcii kresťanskej populácie vo svete. Kresťanstvo je aj naďalej najviac praktizovaným náboženstvom na svete s 2,2 miliardami veriacich (skoro tretina z celkovej svetovej populácie !!!). Len pre zaujímavosť: Islam sa nachádza na druhom mieste s približne 1,6 miliardou nasledovníkov. Je pozoruhodné koľko sa toho za posledných 100 rokov zmenilo v štruktúre regionálnej distribúcie kresťanov. Pred storočím žilo viac ako 9 z 10 kresťanov buď v Európe alebo Amerike. V súčasnosti Amerika a Európa zaberá len 6 z 10 kresťanov. Pri tom jeden zo štyroch kresťanov žije v subsaharskej Afrike a jeden z ôsmych v Ázii. Najväčšiu časť kresťanov a to až polovicu tvoria katolíci. Protestantov je približne tretina a ortodoxných asi dvanástina so všetkých kresťanov. Tieto zmeny môžeme pozorovať v dôsledku rozdielnych demografických trendov po celom svete (napr. európska populácia rástla najpomalšie v porovnaní s ostatnými regiónmi sveta), ale určite aj v dôsledku veľmi aktívnej snahy kresťanských cirkví získavať nových stúpencov mimo Európu a Ameriku.

christianity-graphic-01.png

Takmer polovica (48 %) všetkých kresťanov žije v 10 krajinách s najväčším počtom kresťanov. Tri z 10 krajín sa nachádzajú v Amerike (USA, Brazília a Mexiko). Dve z nich sú v Európe (Rusko a Nemecko), dve sú v ázijsko-tichomorskom regióne (na Filipínach a v Číne) a tri sú v subsaharskej Afrike (Nigéria, Konžská demokratická republika a Etiópia), čo dokazuje globálny dosah kresťanstva. Je očividné, že kresťanstvo sa rozšírilo ďaleko od svojich historických koreňov (v regióne Severnej Afriky a Blízkeho Východu tvoria kresťania len 4 % populácie, približne 13 miliónov veriacich). Pre zaujímavosť: Indonézia, krajina s moslimskou väčšinou, má viac kresťanov ako všetkých 20 krajín na Blízkom Východe dokopy. Nigéria má dvojnásobne viac protestantov ako Nemecko, kolíska reformácie. Brazília má zase dvakrát viac katolíkov ako Taliansko.

christianity-graphic-03.png

Zaujalo ma aj členenie na globálny juh a sever (toto delenie sa často používa pri porovnávaní bohatého severu a chudobného juhu). I keď sú kresťania početnejší na globálnom juhu, koncentrácia kresťanov je oveľa vyššia v globálnom severe, kde 69 % populácie je kresťanov. Naproti tomu 24 % ľudí žijúcich na globálnom juhu tvoria kresťania. To odráža skutočnosť, že celkový počet obyvateľov globálneho juhu je asi 4,5 krát väčší ako počet obyvateľov globálneho severu. Ďalej je zaujímavé pozrieť sa na 10 krajín s najväčším počtom kresťanov tvoriacich menšinu. Je ich okolo 208 miliónov. Jasné, že Číne patrí prvé miesto v tomto rebríčku, keď 5 % z jej populácie (okolo 67 miliónov) je kresťanov. India je na druhom mieste (31 miliónov kresťanov) a Indonézia na treťom mieste (21 miliónov). Nasleduje Južná Kórea, Pobrežie Slonoviny, Vietnam, Čad, Egypt, Kazachstan a Česká republika.

christianity-graphic-07.png

Čo dodať na záver? Prečo ma daná štúdia natoľko zaujala? Pretože svet sa neustále mení. Môžeme si zobrať hociktorý pohľad a vidíme, že dynamika zmien je proste fascinujúca. Religiozita nie je žiadnou výnimkou. Tak ako sa ekonomická moc presúva z rozvinutých krajín do rozvíjajúcich sa ekonomík, tak sa kresťanstvo rozrastá do nových miest, kde to veriaci často nemajú ľahké a často musia prinášať ťažké obete (napr. bombové útoky v Nigérii). Ale to ich paradoxne ešte viac posilňuje a ich počty len rozširuje, čo čísla len potvrdzujú.

christianity-graphic-09.png

Zdroje:

http://www.pewforum.org/Christian/Global-Christianity-worlds-christian-population.aspx

http://www.pewforum.org/Christian/Global-Christianity-exec.aspx

http://www.pewforum.org/Christian/Global-Christianity-majorities-and-minorities.aspx

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?