reklama

Bridlicový plyn (shale gas) – nádej alebo utópia?

Energetika je jednou z najdôležitejších oblastí v súčasnom modernom globálnom hospodárstve. Ak svet potrebuje technologickú revolúciu, tak určite v tomto segmente. Očakávania sú totiž obrovské. Rast celosvetovej populácie ide ruka v ruke s hladom po vyššej kvalite života. Nehovoriac o tom, že sa kladie čoraz väčší dôraz na ekologickosť a ekonomickosť nových technológií (vplyv na životné prostredie a najnižšia možná cena na jednotku vyrobenej energie). Čoraz viac môžeme počuť, aj z úst politikov, o technologickej revolúcii, ktorá práve prebieha v USA. Mám na mysli tzv. bridlicový plyn a ropu (shale gas and oil). Nejde o zelené technológie, ale napriek tomu sa v USA podarilo znížiť emisie oxidu uhličitého a dostať cenu zemného plynu na rekordne nízke úrovne. Preto približujem aktuálnu situáciu v Spojených štátoch amerických, ktoré začínajú inšpirovať ďalšie ekonomiky k aktivite v danej oblasti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Naposledy som o tejto téme písal pred polrokom (základné informácie nájdete tu). Je pozoruhodné, koľko sa toho za tak krátke obdobie zmenilo. Bridlicový plyn sa stáva viac a viac trendy. Politici, odborníci či aktivisti z rôznych kútov sveta sa ním čoraz viac oháňajú. Niektorí v ňom vidia veľké nádeje, ale mnohí ho zatracujú v dôsledku možných rizík pre životné prostredie a obyvateľstvo. Ide v skutku o paradox, keďže zemný plyn patrí medzi najekologickejšie fosílne palivá. Ale treba podotknúť, že frakturovanie (fracking) so sebou prináša aj negatívne javy, s ktorými bude nutné sa popasovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto je zaujímavé, že sa v USA tento rok podaril nevídaný zázrak. Emisie oxidu uhličitého tam klesli na najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov. Bjorn Lomborg na základe dát EIA (Americká energetická informačná agentúra) konštatuje, že v priebehu prvých piatich mesiacov tohto roku sa emisie CO2 znížili o viac ako 800 miliónov ton (inak povedané o 14 %) oproti vrcholu v roku 2007, napriek vyššiemu množstvu spotrebiteľov energie. Dôvodom je enormný prechod na zemný plyn, ktorého spaľovaním sa uvoľňuje o 45 % menej uhlíku na jednotku energie. Bjorn Lomborg uvádza ďalšie šokujúce čísla. Prechod z uhlia na zemný plyn znížil emisie v USA o 400 - 500 megaton CO2 ročne (to je prosím pekne dvojnásobok celkového vplyvu Kjótskeho protokolu na uhlíkové emisie v zbytku sveta vrátane EÚ). Čiže za znížením emisií nie sú neefektívne zelené obnoviteľné zdroje energie, ktoré tak veľmi radi dotujeme aj my v EÚ, ale najväčší nepriateľ Zeme fosílne palivo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Amerike teda prebieha technologická revolúcia, ktorá nemá nič dočinenia s obnoviteľnými zdrojmi energie. Podľa Fareeda Zakariu sa v roku 2011, prvýkrát od roku 1949, USA stali čistým vývozcom rafinovaných ropných produktov. Viacero štúdií odhaduje, že do konca tejto dekády USA prekonajú Rusko aj Saudskú Arábiu a stanú sa tak najväčším producentom ropy a kvapalného zemného plynu. V časoch impozantného outsourcingu sme svedkami prekvapivého návratu oceliarenských a chemických spoločností späť do USA. Ďalší odhad hovorí o jednom milióne pracovných miest v dôsledku plynového boomu do roku 2017, čo má hodnotu 350 miliárd dolárov ekonomickej aktivity alebo inak povedané 2 % prírastok k ročnému HDP.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

OPEC vo svojej správe tvrdí, že celková produkcia bridlicového plynu v USA rástla medzi rokmi 2010 - 2012 o viac ako 60 % (z 15 miliárd na 25 miliárd kubických stôp za deň). Bridlicová ropa v USA taktiež nezaostáva, keďže sa dodávky dostali cez hranicu 1 milión barel za deň (do roku 2035 to majú byť 3 milióny barelov za deň). Situácia vyzerá tak ružovo, že aj prezident Barack Obama vyhlásil, že USA pravdepodobne disponujú 100 ročnými zásobami zemného plynu. Po tomto odvážnom tvrdení sa v USA strhla diskusia, či to nie je prehnané konštatovanie a zástancovia obnoviteľných zdrojov odsúdili nalievanie peňazí do daného odvetvia, s tvrdením, že ide o čistý mýtus a že takto sa len odsúva a odďaľuje výraznejší prechod k obnoviteľným zdrojom energie. Taktiež počuť názory od expertov ako Bill Powers či Arthur Berman, že zásoby bridlicového plynu nevydržia dlhšie ako desať rokov a toto odvetvie je len jednou veľkou bublinou, ktorá o chvíľu praskne a stiahne ku dnu veľa ťažobných spoločností. Ja osobne chápem podobné obavy, dokonca keď politici začínajú vyzdvihovať určitý segment, tak to tiež nie je najvhodnejší signál, ale veľká časť odborníkov nemá skeptické odhady. A ja verím, že viem o čom hovoria.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

EIA odhaduje zásoby zemného plynu v bridlicových formáciách na 482 biliónov kubických stôp. USA v súčasnosti spotrebujú za rok trochu viac ako 22 biliónov kubických stôp zemného plynu na výrobu elektriny, vykurovanie budov a zásobovanie chemických prevádzok. Preukázané rezervy sú na úrovni okolo 273 biliónov kubických stôp, čo znamená, že pri súčasnom tempe spotreby vydržia asi 12 rokov. Takže ak sú známe zásoby plynu také nízke, tak je klamlivé domnievať sa, že USA disponujú 100 ročnými zásobami zemného plynu? Možno, že nie je.

Pred 15 rokmi boli preukázané rezervy na úrovni 166 biliónov kubických stôp. Nedokázané zásoby (ťažba nekonvenčným spôsobom možná) sa už vtedy pohybovali na 1 166 biliónoch kubických stôp. V súčasnosti sa odhady expertov EIA pohybujú už medzi 1 500 až 3 600 biliónov kubických stôp (experti z MIT hovoria o 2 100 biliónoch kubických stôp) technicky získateľného zemného plynu. Nové modernejšie technológie posúvajú každý rok danú hranicu a preto sa prezident Obama nemýlil v možnostiach USA v danom odvetví. Čiže situácia nevyzerá zle. Momentálne sa šepká dokonca aj o možnej energetickej sebestačnosti Ameriky. Úplne nezávislá ale nikdy nebude, keďže globálna ponuka a dopyt ovplyvňuje ceny na svetových trhoch s ropou a zemným plynom.

Obrázok blogu

Čo z toho všetkého ale vyplýva pre zbytok sveta? OPEC nie je moc optimistický. Produkcia bridlicového plynu a ropy pochádza v drvivej väčšine iba z USA. Zásoby sa nachádzajú aj v iných oblastiach sveta ako je napr. Latinská Amerika, Ázia (Čína), Európa (Veľká Británia, východná Európa), Afrika (Juhoafrická republika - zásoby okolo 485 biliónov kubických stôp) či Austrália. Napr. britská vláda nedávno prejavila seriózny záujem o bridlicový plyn. Rozbiehajú sa nové projekty, keďže zásoby na súši sa odhadujú na 300 biliónov kubických stôp (porovnateľné s konvenčnými zásobami plynu v Severnom mori) a mimo nej na 1 000 biliónov kubických stôp (veľmi ťažko vyťažiteľné). Vo Veľkej Británii sa už tiež stihla medzičasom strhnúť nevôľa aktivistov voči možnej ťažbe. Rozdiel medzi USA a Európou je ukrytý vo vlastníckych právach. V USA môžu vlastníci profitovať z minerálov nachádzajúcich sa na ich pozemkoch. Vo väčšine Európy má tieto práva štát. Napr. vo Francúzsku sa ťažba bridlicového plynu kvôli nevôli občanov zakázala. Britská vláda sa ale nevzdáva, lebo vie, že znížiť závislosť na importovanom plyne z Ruska či Blízkeho východu nie je vôbec zlý nápad.

I keď je globálny vývoj bridlicového plynu a ropy v plienkach a spája sa so značnou neistotou, čo sa týka veľkosti zásob, ekonomického rozvoja a budúcich dodávok, tak si dovoľujem konštatovať, že postupne budú pribúdať nové krajiny zaujímajúce sa o tento zdroj energie. Radšej shale gas ako uhlie. Vidím v tom viac nádeje ako utópie. Na druhej strane by som sa nenahneval, keby sa podarilo zrealizovať studenú fúziu (E-cat)na ktorej pracuje Andrea Rossi alebo NASA a poslali by sme ku dnu fosílne palivá. Žiaľ, skutočné zázraky sa nedejú často.

Zdroje:

http://www.project-syndicate.org/commentary/a-fracking-good-story-by-bj-rn-lomborg/czech

http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,2127202-3,00.html

http://www.economist.com/blogs/prospero/2012/12/quick-study-charles-morris-american-industry

http://www.economist.com/news/britain/21567976-george-osborne-loves-shale-gas-he-needs-court-it-better-shale-and-hearty-welcome

http://www.economist.com/blogs/schumpeter/2012/10/shale-gas-south-africa

http://www.economist.com/news/business/21566694-america-track-produce-all-energy-it-needs-home-energy-spare

http://energy.gov/sites/prod/files/Final_90_day_Report.pdf

http://oilprice.com/Finance/investing-and-trading-reports/US-Shale-Gas-Supplies-wont-Last-Ten-Years-An-Interview-with-Bill-Powers.html

http://www.opec.org/opec_web/static_files_project/media/downloads/publications/WOO2012.pdf

http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/English.pdf

http://reason.com/archives/2012/02/14/100-years-of-natural-gas

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.iod.com%2F~%2Fmedia%2FDocuments%2FPDFs%2FInfluencing%2FInfrastructure%2F2012%2FIoD_Britains_shale_gas_potential&ei=CUjOUO2HJofe4QSYwYGQCg&usg=AFQjCNHGzvCl0s-CNDaTweUe6hl7IB4e9w&sig2=I9Y57FnYMzCMNJS2dGb97g&bvm=bv.1355325884,d.bGE&cad=rja

Bonus:

50. Týždeň vo svete: Dvadsaťročný mladík Adam Lanza zastrelil svoju matku, odišiel do školy Sandy Hook v Newtowne v americkom Connecticute a povraždil ďalších 26 ľudí vrátane dvadsiatich detí a nakoniec obrátil zbraň proti sebe. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu